avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare despre consecințele recunoașterii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare despre consecințele recunoașterii copilului

Am o fetita de 4 lui am nascut in spania ca tatal. Copilului nu ma primit acasa ultimile luni cand eram gravida si am nascut in spania si am pus fata pe numele meu.. Acuma ma chiama acasa si as vrea sai dau o sansa.. Daca mas duce acasa ar avea vreo posibilitate sa imi ia fata?
Ultima modificare: Duminică, 10 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:17, 10 Decembrie 2017
Copilul e pe numele meu certificat de nastere are pasaport tot in certificat e linie unde scrie tata
Acum e aşa, dacă mergeţi acasă vă sustrage certificatul de naştere şi recunoaşte copilul la Starea civilă, numele tatălui se înscrie automat în Certificatul de naştere al copilului şi de aici încep toate complicaţiile.
Nu va ia nimeni fata.
În România, Codul civil prevede ca autoritatea părintească se exercită în comun de ambii părinți.
Deci, ca o consecinta a recunoașterii, tatăl va avea dreptul să își viziteze fiica, să mențină legăturile personale cu această, să contribuie la cheltuielile de creștere și educare, dar și dvs veti avea nevoie de acordul lui in toate deciziile privind minora.
Domiciliul copilului va fi stabilit la dvs.
Deci nu o sa v-o ia nimeni, decât dacă sunteți decazută din drepturile părintești.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua Adriana Eveline Adriana Eveline Am si eu o intrebare,sotul e plecat in afara iar eu am nascut in decembrie,trebuie sa fac certificatul celei mici,cum pot proceda? noi nefiind casatoriti! El ... (vezi toată discuția)
Acte copil mircea15032007 mircea15032007 STIMATI DOMNI , AM UN PRIETEN SI ARE O PROBLEMA VOARTE GRAVA , AS VREA DACA PUTETI SA MA AJUTATI SAU SA IMI DATI UN SFAT CE SA FACA . PRITENUL NOSTRU DE ... (vezi toată discuția)