Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare despre consecințele recunoașterii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare despre consecințele recunoașterii copilului

Am o fetita de 4 lui am nascut in spania ca tatal. Copilului nu ma primit acasa ultimile luni cand eram gravida si am nascut in spania si am pus fata pe numele meu.. Acuma ma chiama acasa si as vrea sai dau o sansa.. Daca mas duce acasa ar avea vreo posibilitate sa imi ia fata?
Manuela Rășină, administrator
Copilul e pe numele meu certificat de nastere are pasaport tot in certificat e linie unde scrie tata
Acum e aşa, dacă mergeţi acasă vă sustrage certificatul de naştere şi recunoaşte copilul la Starea civilă, numele tatălui se înscrie automat în Certificatul de naştere al copilului şi de aici încep toate complicaţiile.
Nu va ia nimeni fata.
În România, Codul civil prevede ca autoritatea părintească se exercită în comun de ambii părinți.
Deci, ca o consecinta a recunoașterii, tatăl va avea dreptul să își viziteze fiica, să mențină legăturile personale cu această, să contribuie la cheltuielile de creștere și educare, dar și dvs veti avea nevoie de acordul lui in toate deciziile privind minora.
Domiciliul copilului va fi stabilit la dvs.
Deci nu o sa v-o ia nimeni, decât dacă sunteți decazută din drepturile părintești.