Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Suspendare-perimare proces comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Suspendare-perimare proces comercial

Buna ziua,
este vorba despre a actiune aflata pe rol la Tribunalul Bucuresti. Am facut o cerere bazata pe imbogatirea fara just temei. Cererea a fost respinsa ca inadmisibila in data de 20.10.2008. Am facut recurs in termen. In data de 25.02.2009 s-a suspendat in baza articolului 242, alin. 1, pt. 2 Cpc. Insa nu ni s-a comunicat incheierea de suspendare. In data de 23.09.2009 am primit o citatie in care suntem chemati in instanta pentru recurs si in vederea discutarii incidentului procedural al perimarii. Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot sa obtin continuarea procesului? Precizez ca nu ni s-a comunicat incheierea de suspendare, prin urmare nu aveam de unde sa stim ca procesul s-a suspendat. Va rog sa-mi oferiti o solutie. Multumesc.
Gabriela Pintea a scris:

@r.gabi

Procesul a fost suspendat pentru lipsa partilor, asta rezulta foarte clar din topic.
Nu inteleg de ce spuneti ca utilizatorul este in termen sa solicite repunerea pe rol a cauzei, in materie comerciala termenul de perimare este de 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Mea culpa
r.gabi
daaca va referiti la suspendarea in temeiul pct.2 al art.242 CPC, perimarea intervina, practic, ca o snactiune procedurala pentru lipsa de diligenta a partii.
trebuie verificata cu aentie procedura de citare...poate va puteti lega de ceva ca sa va repuna in termen.
deasemenea, este foarte important ce obiect a avut cererea dvs., intrucat exista situatii in care , pe anumite cererei, nu poate opera perimarea, chiar daca a intervenit suspendarea. (ex. in materia executarii silite)