Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost depistat cu alcoolemie de 2 grame la mie în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost depistat cu alcoolemie de 2 grame la mie în mașina împotmolită pe un drum agricol. Se poate considera faptă penală ținând cont de faptul că nu eram în deplasare?

Ma aflam pe un drum agricol (intre ogoare) cu autoturismul împotmolit. Poliția rurală a fost informată si in final cu consimțământul meu am dat proble biologice la spital. Valoarea s-a ridicat la 2.
Nu sunt victime sau avarii.
S-a intocmit dosar penal, permisul auto reținut.
Daca nu eram in deplasare se poate considera fapta penală? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Dacă v-au adus la cunoștință calitatea de suspect, puteți face contestație privind durata procesului penal.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Avocata m-a cam certat ca am pus presiune pe dosar sesizand verbal și în scris organele de politie și procuratura asupra erorii săvârșite. Astfel aș fi enervat organele de cercetare.
Eu am informat corect șirul evenimentelor din acea zi nefastă.
Dacă voiam să mint as fi spus ca mașina era împotmolita de câteva zile și credeti-ma că aș fi găsit și martori falși. Dar am preferat să fiu corect așteptând la rândul meu corectitudine.
Alexandru Matache a scris:

Dacă v-au adus la cunoștință calitatea de suspect, puteți face contestație privind durata procesului penal.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

Merladi 1959, utilizator
Eu tot n-am inteles cum e cu telescopul?! Ati observat apa meteorica? Lapovita si ninsoarea nu prea se asociaza cu studiul meteoritilor...