Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... filmarea de pe aparatul radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

filmarea de pe aparatul radar

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca in cazul in care nu se observa pe filmarea de pe apratul radar persoana care conduce autoturismul se poate anula procesul verbal si daca in poza mai apar si alte autoturisme ca carei masini apartine viteza respectiva?.Multumesc
Buna ziua. In momentul in care am fost oprit in trafic la volanul masinii eram eu, dar aparatul radar se afla cu vre0 4km in urma si in timpul calatoriei am condus masina atat eu cat si sotia mea. Deci este posibil sa fi fost la volan oricare dintre noi. Daca in instanta sustinem ca masina a fost condusa de sotia mea ce se intampla?
Sustinem cine ? Dvs. ati fost oprit de agentul constatator si vi s-a comunicat motivul opririi, vi s-a intocmit un PV de contraventie inteleg si nu ati obiectat in momentul completarii ca nu ati fost dvs. cel de la volan. Credeti ca aveti sanse sa sustineti ca sotia dvs. a condus, ati trecut pe linga masina de politie cu radar si imediat s-a dat jos de la volan si v-ati suit dvs.( 4 km se fac in citeva minute) ? Nu cumva ati mai schimbat locurile de vreo citeva ori in acel scurt interval ? Cred ca doriti sa aveti de-a face "putin" si cu art.260 din codul penal.
In momentul in care am fost oprit am intrebat in ce localitate era aparatul radar ca nu am observat nicio masina de politie si agentul mi-a spus ca eram in localitate ,iar cand am intrebat daca eram eu la volan mi-a raspuns ca poza se poate vedea doar daca o voi cere in instanta. am trecut aceste lucruri la obiectiuni si chiar mai mult m-am intors cativa km pana la limita de localitate si nu am vazut masina cu nr MAI ..... care era trecuta in p.v. din acest motiv am pus aceasta intrebare, iar in filmarea pe care am primit-o masina cu aparatul radar era in miscare .
Pe film se vede unde ati fost inregistrat si stiti bine cine era la volan. Dvs. cautati acum motive serioase pentru a va rezolva problema in instanta, sau orice motiv pentru a contesta inregistrarea ? Personal, v-am oferit tot ce stiu plauzibil, daca dvs. doriti marturie mincinoasa, e alegerea dvs. si sunteti liber s-o faceti.