Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia apartament frate catre sora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia apartament frate catre sora

Buna ziua! Eu mai am un frate care nu este casatorit si nici copii nu are. Parintii mei au un apartament pe care vor sa mi-l doneze mie, iar eu sa-i dau jumatate din val apart fratelui. Vor sa faca donatie pt a fi bun propriu, eu fiind casatorita. Pe ctr sunt trecuti parintii si fratele. Daca imi vor face donatie toti 3, ce probleme pot intampina...poate revoca cineva donatia? Ms!
O poate revoca in aceleasi conditii de ingratitudine, mentionate mai sus (atentat la viata donatorului, refuzul de alimente etc.)
Dreptul de uzufruct viager nu va afecteaza cu nimic. Parintii vor locui linistiti in imobil, pana la deces. Iar la decesul lor, dvs deveniti proprietar deplin.
Multumesc frumos pt tot!
Iris amelia, utilizator
Buna seara,
Se va incheia la notar un ctr de donatie pt suma de 69.500 ron de la parintii catre frate. Banii tb sa ii vireze parintii in cont fratelui si apoi se merge la notar pt semnarea ctr? Se va specifica in ctr si nr ordinului de plata? Se pot vira toti banii odata, sau nu tb sa depaseasca 10.000 euro/ transfer? Cum trebuie procedat? Multumesc mult!
Iris amelia, utilizator
Pentru tranzacțiile mai mari de 50.000 de lei, sumele se transfera doar prin virament bancar. Se poate toată suma dintr-o dată.
Mergeți intai la un birou notarial, discutați despre ordinea operațiunilor, progamati-va pentru acel contract de donație (ca daca e aglomerat, nu se poate încheia în aceeași zi) și dacă e ok, cât timp se redactează contractul, dvs mergeți la banca pentru virament.
Documentul bancar va fi menționat în contract.
Buna seara,
In ctr de donatie notarul a mentionat faptul ca sunt casatorita si a trecut numele sotului si CNP-ul acestuia. Este vreo problema, avand in vedere ca dorim sa fie bun propriu? Are vreun drept sotul asupra imobilului donat sau asa trebuie mentionat in ctr? Multumesc!