Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

Buna dimineata,
Exista un certificat de mostenitor din 1992 pe care sunt trecute o casa si o suprafata de teren pe care e si casa!Toate aceste au fost donate de ceilati mostenitori unuia singur,tot in anul 1992.Atat casa cat si terenul sunt intabulate pe cel care le-a primit!In 2017 s-a mers la notar pentru a se imparti pamnaturile ramase fara succesiune si care nu sunt trecute pe certificatul de mostenitor.E normal ca notarul sa foloseasca acest certificat deja existent,la ce foloseste?Si ce facem daca s-a descoperit ca s-a trecut grestit data decesului(e gresita o cifra)?
Raluca marcu, utilizator
Buna ziua,
Oare de ce este chiar asa complicat sa se rectifice data gresita pe certificatul de mostenitor?De la notarul la care s-au depus actele sa se faca succesiunea dupa pamnaturi ne-au trimis la Camera Notarilor Publici Cluj,acolo am depus cererea pt rectificare...mai departe au trimis actele la un alt notar din Cluj sa faca incheierea,alta programare...alt drum...pentru ca la cel care depusesem actele dura mult mai mult...trebuia sa asteptam intalnirea notarilor sa il delege pe dansul!Chiar asa pt o simpla data?Nu se putea rezolva altfel?Multumesc.
Raluca marcu, utilizator