Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensator

Buna ziua!
Doresc sa supun atentiei dumneavoastra urmatoarea problema: In cazul deciziei de concediere pentru motive neimputabile salariatului in care angajatorul nu specifica faptul ca de exemplu, salariatul beneficiaza de un salariu compensator - angajatul poate contesta decizia si o declararea acesteia nula- termenul fiind de treizeci de zile, dar stiu ca pentru drepturile salariale acesta are la dispozitie trei ani pentru a si le revendica. Considerati ca poate fi declarata nula decizia de concediere dupa cele treizeci de zile pentru motivul mai sus amintit?
Multumesc.

Decizia nu mai puteti s-o atacati dar drepturile salariale da, conf.

ART. 283 Codul Muncii (1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de munca pot fi formulate:
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de munca consta în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor fata de angajator;
Salariul compensator acordat in temeiul contractului colectiv de munca neacordat se incadreaza la acest termen de prescriptie:
Art. 283. Codul Muncii
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
O zi buna!