Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am contractat o lucrare cu o firmă de renovări și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am contractat o lucrare cu o firmă de renovări și întâmpin o mulțime de probleme. Cum aș putea să le rezolv?

Buna dimineata! Am si eu urmatoarea dilema: pe data de 1 noiembrie am incheiat un contract cu o firma pt a-mi renova apartamentul. Devizul de plata a fost de 12000 lei. Ulterior, s-au mai adaugat 2500 lei pt renovarea altei bai, fara ca acestia sa mai fie stipulati in contract. Pana la aceasta data, le-am platit 10500 lei, lucrarea fiind gata in proportie de 70%, ei solicitandu-mi banii in avans mereu, desi in contract scria ca plata se va face dupa fiecare parte a lucrarii. Aveau stipulat in contract ca daca vor depasi termenul de 1 decembrie, sunt obligati sa imi ramburseze 10% ca dauna de intarziere... suntem in 10 ianuarie si inca mai avem mult. Aseara am fost amenintata de cel care coordoneaza firma, ca daca astazi nu le platesc 800 lei extra, pe 4 mp de masca din rigips (pretul pietei pt executarea unei masti fiind de max 36 lei pe mp), plus inca 2000 din suma din deviz, ei vor desface ce au lucrat, pt ca pana la plata integrala a lucrarii, ce s-a facut acolo apartine firmei. Pe proprietatea mea, cu materialele mele, si ca le-am platit deja 10500 lei, ei ma ameninta in acest hal...
imi este teama sa mai colaborez cu ei, plus ca imi cer sume exorbitante pt aceste masti, si tergiverseaza lucrarea.
Va rog sa imi dati un sfat cu ce pot face, va mentionez ca nu am platit tva pe suma pe care le-am platit-o deja, nu am chitanta/bon... am ajuns sa stau cu teama si sa imi pazesc peretii :(
Va multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Am patit-o si eu dar in calitate de constructor/prestator cand beneficiarii au devenit cusurgi si cu viclenie imi cautau pe pereti ;;rahaturi'' de muste supunandu-ma unor presiuni nervoase ca sa ma faca sa renunt sau sa rabufnesc .
Eu am experienta in aceste cazuri cat toti de aici la un loc . Sfatul meu este urmatorul...si rapid !
Sunati-ma ! am lasat nr. meu in privat . Nu dau sfaturi aici din motivul ca pot fi acuzat de instigare.
@condtructor, la cine va referiti cand spuneti ca nu dati sfaturi instigatoare? La beneficiari? Pai ce fel de sfaturi le puteti da? Obligatiile partilor sunt in contract iar beneficiarii au obligatia sa verifice daca constructorul le respecta, standardele de calitate, termenul asumat. Beneficiarii sunt cei care platesc lucrarea si este normal sa aiba pretentia sa fie multumiti de executia lucrarii. Daca exagereaza in vreun fel si nu sunt de specialitate, ca nu toata lumea este constructor, trebuie sa aveti rabdare si argumente sa ii combateti. Daca dvs ati fi in locul lor ati accepta niste urme de rahati pe pereti?
Va garantez ca nu aveti experienta cat toti de aici la un loc, nu sunteti singurul priceput.
cyan, moderator