Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doua expertize psihiatrice medico-legale contradictorii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doua expertize psihiatrice medico-legale contradictorii

In cadrul unui proces de divort cu incredintare minor in varsta de 1 an si 6 luni, s-au efectuat doua expertize psihiatrice la IML Bucuresti, intr-un interval de 4 luni. Concluziile acestor doua expertize sunt total contradictorii. Expertizele au avut ca obiect posibilitatea incredintarii minorului mamei.
Care dintre aceste expertize poate fi luata in considerare? Se poate cere o a treia expertiza, eventual la un alt institut?
Va rog ajutati-ma cu un sfat, cu o idee.
Instanta de-abia s-a pronuntat saptamana asta. Motivarea inca nu s-a redactat. Dar indiferent de motivare, cum este posibil ca doua expertize psihiatrice sa fie contradictorii? Pe ce se bazeaza aceste expertize? Pe consultul individului sau numai pe acte medicale?
tu ai actele in fata.

probabil ca cele 2 expertize au fost efectuate la momente diferite.

ai grija cum motivezi apelul!