avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt legatarul universal al unei persoane care nu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt legatarul universal al unei persoane care nu a dezbătut succesiunea după moartea părinților săi. Am dreptul de a face eu asta?

Buna ziua..sunt unicul mostenitor,ne-ruda,al unei persoane.Aceasta din cunostintele mele nu si a dezbatut succesiune de pe urma parintilor dansului.fiind numit in testament legatar universal,pot incerca sa fac succesiune eu de pe urma parintilor dansului?
Multumesc!!
Ultima modificare: Luni, 15 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Antik , utilizator 23:34, 17 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Exact asa cum ati spus dumneavoastra...testamentul.catre mine a fost redactat in urma cu aprx 2 ani
~ Conținut șters la cerere ~
Deci nu am dreptul decat la bunurile care se aflau in posesia defunctului la momentul decesului inteleg
Multumesc
O zi buna
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Legatul universal Antik Antik '' Legatul Universal'' confera dreptul [i]legatarului universal[/i] de a exercita orice actiune patrimoniala care ar fi putut fi exercitata de testator daca ... (vezi toată discuția)
Moștenire apartament Adi20000 Adi20000 Dacă se poate un ajutor cu privire la următoarea problema. O bunica are un apartament. Are doi copii. Fata si băiat. Băiatul a decedat. Fata traieste. ... (vezi toată discuția)
Testamente reciproce jeana jeana Stimati forumisti acum 3 ani am facut doua testamente reciproce pt toate bunurile comune facute in timpul casatoriei precum si pt bunurile obtinute din ... (vezi toată discuția)