Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am falsificat o chitanță și mi-am însușit bani ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am falsificat o chitanță și mi-am însușit bani din firmă iar angajatorul mă amenință cu plângere penală. Ce risc în această situație? Mă ajută faptul că sunt în concediu prenatal?

Buna ziua,sunt angajata unei firme si ma aflu in concediu prenatal.Din pacate am falsificat chitanta si furat o suma de bani din firma,acest lucru s-a aflat de curand.Angajatorul ma ameninta cu plangere penal pentru frauda.Ce pot sa risc eu?Ma poate concedia,pot face inchisoare?
Manuela Rășină, administrator
Nu stiti care sunt masurile preventive?
Teoretic ar fi posibil arestul la domiciliu sau control judiciar dar e posibil sa nu se dispună măsura preventivă daca aveti un copil mic în îngrijire.
La acest prejudiciu ar fi sa aveti avocat în urmărirea penală ca sa va apărați cât se poate de bine si sa nu aveti emoții ulterior.
În general se profită daca oamenii nu au avocat angajat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu stiti care sunt masurile preventive?

DIn pacate nu ma pricep deloc la acest domeniu.Nu cunosc termenii.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Teoretic ar fi posibil arestul la domiciliu sau control judiciar dar e posibil sa nu se dispună măsura preventivă daca aveti un copil mic în îngrijire.
La acest prejudiciu ar fi sa aveti avocat în urmărirea penală ca sa va apărați cât se poate de bine si sa nu aveti emoții ulterior.
În general se profită daca oamenii nu au avocat angajat.

Acum m-au contacta de la firma sa ajung maine la ei si sa fac un angajament de plata.Acest angajament are un termen minim prin lege?
Ar fi indicat sa mergeti sa va consultati cu un avocat inainte.