avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am falsificat o chitanță și mi-am însușit bani ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am falsificat o chitanță și mi-am însușit bani din firmă iar angajatorul mă amenință cu plângere penală. Ce risc în această situație? Mă ajută faptul că sunt în concediu prenatal?

Buna ziua,sunt angajata unei firme si ma aflu in concediu prenatal.Din pacate am falsificat chitanta si furat o suma de bani din firma,acest lucru s-a aflat de curand.Angajatorul ma ameninta cu plangere penal pentru frauda.Ce pot sa risc eu?Ma poate concedia,pot face inchisoare?
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Nu stiti care sunt masurile preventive?
Teoretic ar fi posibil arestul la domiciliu sau control judiciar dar e posibil sa nu se dispună măsura preventivă daca aveti un copil mic în îngrijire.
La acest prejudiciu ar fi sa aveti avocat în urmărirea penală ca sa va apărați cât se poate de bine si sa nu aveti emoții ulterior.
În general se profită daca oamenii nu au avocat angajat.
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu stiti care sunt masurile preventive?

DIn pacate nu ma pricep deloc la acest domeniu.Nu cunosc termenii.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Teoretic ar fi posibil arestul la domiciliu sau control judiciar dar e posibil sa nu se dispună măsura preventivă daca aveti un copil mic în îngrijire.
La acest prejudiciu ar fi sa aveti avocat în urmărirea penală ca sa va apărați cât se poate de bine si sa nu aveti emoții ulterior.
În general se profită daca oamenii nu au avocat angajat.

Acum m-au contacta de la firma sa ajung maine la ei si sa fac un angajament de plata.Acest angajament are un termen minim prin lege?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi indicat sa mergeti sa va consultati cu un avocat inainte.

Alte discuții în legătură

Am falsificat niste chitante,care ar fi urmarile? Axe25 Axe25 Am lucrat ca agent de vanzari la o firma,si am falsificat niste chitante,eu incasam o suma de bani la clieti le dade am chitanta cu suma reala dar pe chitanta ... (vezi toată discuția)
Delapidare florianbogdan florianbogdan Buna ziua.Astazi am fost chemat de catre inspectorul sef al politiei economice din Focsani pentru a ma informa ca sunt acuzat de delapidare.Fostul angajator a ... (vezi toată discuția)
Intrebare - plangere penala pentru fals ghidut ghidut Buna ziua, Am lucrat la o societate comerciala ca si agent de vanzari si pentru ca presiunea de a vinde era extraordinar de mare, intru-un final am cedat ... (vezi toată discuția)