Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara pentru student
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara pentru student

Am o fata de 20 de ani, tatal ei fiind acum stabilit in Austria a refuzat sa mai plateasca pensie alimentara spunand ca facultatea Nicolae Titulescu nu este acreditata.Este posibil asa ceva?
Constrangere, in materie de exercitare a dreptului de vizita , nu poate exista.

Ramane la latitudinea tatalui daca doreste a-i fi incuviintat acest drept , sau , daca , prin intelegerea dumneavoastra, pastreaza legatura cu propriul copil.

Cu privire la neplata pensiei de intretinere, la care amintiti care a fost obligat , aceasta poate fi recuperata , avand in vedere ultimii trei ani in care copilul a fost privat de acest drept.

Daca vorbiti de Universitatea "Nicolae Titulescu" Bucuresti - nu numai ca este acreditata, dar, din cate stiu, in urma cu ceva ani, era cea mai buna institutie de invatamant privat in domeniul dreptului.

Daca acesta (lipsa acreditarii) este singurul motiv al refuzului de plata a pensiei de intretinere - si nu doar un pretext! -, este simplu de facut dovada acreditarii.