Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contracte externe cu furnizori si clienti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contracte externe cu furnizori si clienti

am un contract cu un furnizor exteren :
-nu este inregistrat la finante contractul cu furnizorul extern,
-am vb cu el sa imi trimita certificat de rezidenta fiscala, mi-au cerut la un control si nu am avut ce sa le arat, el plateste impozit in tara lui pt venitul realizat in ro, doar ca nu am stiut ca tb sa am acest certificat
deci tb sa am acest certificat si in plus contractul trebuie inregistrat la finante?
mai are cineva situatie de genul acesta : contract de servicii cu furnizor extern?
-dar in cazul in care am si clienti externi cu contract , in caul acesta ce trebuie sa fac sa fiu in legalitate
va rog sa ma ajutati pentru ca am control de la finate , multumesc
Daca faceti stopaj la sursa se calc procent din val facturii, unde valoarea facturii este considerat 100%.
Daca nu faceti stopaj la sursa 100% este considerat valoarea facturii + 16% impozitul, deci valoarea facturii este 84% (100-16). Impozitul este egal cu val facturii * 16 / 84.

Apoi faceti proba. (Val facturii plus impozitul calculat ca mai sus)*16% trebuie sa fie egal cu impozitul prin formula de mai sus.

La fel si la 5%, unde val facturii este 95 (100-95).

In cazul oricarui impozit, procentul impozitului se aplica la valoarea bruta nu la val neta.
valoarea mea este de 665,87 euro cu 16% am un impozt de = 92 euro cu 5% am 31 euro
factura este deja achitata la furnizor integral
am calculat bine?
pt 16 % impozit 126.83 euro
pt 5% impozit 35.05 euro.

Se rotunjeste la leu valoarea in lei, nu cea in euro.
nu va suparati dar cu v-au dat aceste valori pt mi-ati spus sa calculez la suta marita si asa am calculat
imi scapa mie ceva... sau daca am deja furnizorul achiatat formula de calcul este alta?
va rog frumos sa ma ajutati pt ca nu mai inteleg nimic
factura mea este de 665, 87 euro, si este din septembrie, am achitat la furnizor integral, acum vreau sa calculez impozitul acesta unde gresesc?
inca ceva, in decl 100 am vazut ca pot sa trec acest impozit la randul 24 insa este cu * rosu, acesta se refera doar la dividende? sau pot sa trec la acest rand?