Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am părăsit domiciliul din cauza problemelor cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am părăsit domiciliul din cauza problemelor cu tatăl copiilor mei, iar acum nu mă prea lasă să-i văd. Cum pot schimba această situație?

Acum 9 luni m-am despartit de concubinul meu am plecat de acasa din cauza violentei lasand doi copii minori in grija tatal si a parinti acestuia nu am avut cum sa i iau cum mine ca nu aveam unde sa locuiesc nu aveam ce sa le ofer, de 4 luni sunt plecata din tara pentru un loc de munca, le-am trimes de cateva ori bani, acum el imi zice ca a depus plangere in potriva mea familia lui ca am parasit copii, si mi-a spus ca trebuie sa il dau in judecata ca sa pot lua copii dar este mai greu, va rog sa imi dati un sfat sunt disperata, ma lasa sa vad copii doar cand are el chef.
Manuela Rășină, administrator
Depinde cum sunt ingrijiti in acest moment copiii, de ce au ramas acolo, unde ati fost plecata, cum stati acum, ce relatii ati tinut cu ei aceste 4 luni, ce relatie aveati inainte, daca sunteti dispusa sa va intoarceti temporar in Romania, etc.
Este dificil sa faceti un dosar dintr-o tara in alta, cu avocat sau fara. V-ar trebui avocat in cazul dv., insa asta nu inseamna ca lipsa dv. din tara nu va fi un dezavantaj in continuare.
Va multumesc frumos.

-Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un nou mesaj. Mulțumesc-
Manuela Rășină, administrator
Ca mama aveti sanse ca regula de baza chiar daca minorii se află la el.
Problema este ca trebuie sa va judecati foarte bine ca sa castigati procesul.

Sunt foarte multe aspecte de analizat.
Faptul ca v-ati recăsătorit va poate ajuta la proces.
Eu pana acum nu am mai fost casatorita cu acte, tatal copilor a fost concubin
atunci aveti prima sansa sa castigati ceea ce va doriti... dar asa cum au zis colegii mei, va trebuie un avocat bun, de preferat din zona in care ati locuit cu minorii si concubinul