Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soția s-a mutat cu copilul la mama ei, după care a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soția s-a mutat cu copilul la mama ei, după care a plecat la muncă în Italia. Cum mă ajută legea în acest caz?

Soția mea fără cearta fără vre-un semn motivat de vreo discuție în prealabil, ia copilul in varsta de 8 ani jumatate sub motivul că se duce la soacra mea adică mama ei cu cel mic in vacanta,Eu fiind la serviciu ia copilul meu de la scoala la care învață îl transfera la soacra mea care locuiește în Moldova respectiv lângă Piatra neamt,fără ca eu să stiu sau sa dau vreo semnătură pt asta.,Si in timp ce ii sunăm sa vad cand vine imi zice ca o sa primesc actele de divort(mentionez ca intre noi doi nu a fost nici măcar vreodata pusă problema divortului)Si imi invoca motive ca lipsa de atenție sau ma rog chestii minore,explic lipsa atenției sa înțelegeți noi ne creștea copilul singuri cand ea lucra si eu eram liber stăteam cu el îl luăm de la scoala făceam temele cu el tot ce trebuie sa faca un părinte.mentionez ca nu consum alcol nu o băteam nici măcar certuri nu erau decât rar de tot.Dupa șaisprezece ani de căsnicie cu un copil de 8 ani jumate ea face ce am mentionat mai sus si dupa ce lasă copilul la soacra pleaca in Italia la munca.Care este legea in statul roman in acest caz
Manuela Rășină, administrator
Este evident faptul că nu îi va da copilul.
Dacă vroia sa ii lase copilul nu il mai ducea acolo.

Dacă îi dă copilul nu mai trebuie proces.

Multi pierd procesele pentru ca nu le deschid la momentul oportun.
Bărbații așteaptă un an sau doi în astfel de cazuri si apoi se mira ca pierd procesele.
Mama va solicita si ea copilul si daca nu deschide urgent proces își va aranja toate problemele si va lua ea copilul care va sta la bunica maternă până se va finaliza procesul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu trebuie sa ii dea copilul, mama nu mai este in tara.
Userul se poate duce sa isi ia copilul si sa ii mute scoala si apoi sa deschida proces pentru ca sansele sunt maxime sa ramana minorul la el.
Proces sa deschida abia dupa ce isi recupereaza copilul, nu inainte.
Nu are de ce sa mearga sa ceara copilul, merge si il ia direct de la scoala si cu asta basta. Apoi deschide procesul de divort si ordonanta pentru stabilirea domiciliului la el pe motiv ca mama este plecata si ca ce judecator ar fi nebun sa mai mute a 3-a oara scoala copilului.
Mers si luat copilul neintarziat. e de verificat si cum s-a facut transferul sau inscrierea la alta scoala fara acceptul userului. In orice caz cum a fost mutat acolo poate fi mutat inapoi.
Cu cat o lalaiti mai mult sa va recuperati copilul cu atat va fi mai dificil spre imposibil.
Mergeti la copil, verificati situatia si, mai ales, vorbiti cu un avocat. Timpul curge impotriva dv., cum vi s-a spus mai sus, cu cat situatia actuala dureaza, cu atat mai greu o schimbati.
E indicat sa aiba procesul deschis si certificat de grefa scos daca ia copilul de la scoala.
E posibil si sa aiba surpriza neplăcută sa nu il poata lua de la scoala.
Câteodată nu e atât de simplu precum pare...
Eu cred ca ar trebui gândită o strategie pe mai multe variante chiar si in privinta deschiderii proceselor.
Dacă nu calculează bine mutarile poate avea multe surprize neplăcute.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pe baza a ce sa interzica o scoala unui parinte sa isi ia copilul de la scoala?
Un parinte care nu e divortat.
Adica eu ca tata pot sa am surpriza ca intr-o zi directoarea scolii unde imi invata copilul sa nu ma lase sa il iau?
Nici gand. Mergeti sa va recuperati copilul. Apelati la politie daca scoala va impiedica accesul la el. Nu exista asa ceva.