Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul de la care vreau sa cumpar un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul de la care vreau sa cumpar un apartament are poprire pe conturi

Am ajuns in fata notarului cu vanzatorul unui apartament. Vanzatorul afirma ca are poprire pe conturi bancare si sechestru pe un alt apartament, Apartamentul pe care vreau sa il cumpar, vanzatorul a uitat sa il inregistreze la fisc si probabil de aceia nu are sechestru si pe el. Daca in cartea funciara apartamentul este lipsit de sarcini, cu tot cu litigiile pe celelalte proprietati, este sigura tranzactia? Vanzatorul a mai cerut transferul de bani pe contul fiicei ca sa nu ii sechestreze banca.
Saptamana asta pune la punct toate actele necesare vanzarii, absolut tot ce ii lipseste
Il va declara acum si va plati impozitul retroactiv impreuna cu o amenda pentru nedeclararea in termen.

Adrian Dimitriu a scris:

E o chestie pe care n-o inteleg: pentru o vanzare imobiliara se cere Certificat Fiscal de la DITL. Daca "a uitat" sa-l declare, cum va putea sa aduca certificatul?

racuvasi a scris:
.... Apartamentul pe care vreau sa il cumpar, vanzatorul a uitat sa il inregistreze la fisc si probabil de aceia nu are sechestru si pe el....