Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnete munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnete munca

ce carnete de munca tb duse la ITM pentru scanat?lka sfarsitul inscrierilor tb pusa stampila si semnatura conducatorului societatii?
[ link extern ] /

De aici puteti descarca programul, pentru a nu va mai deplasa la Casa de Pensii sau ITM. Astfel, dati un telefon doar, sa cereti numerele de cutii. Dupa ce ati operat depuneti cutiile cu carnete, cu bordeourile aferente si cu discheta in 2 ex.
eujad a scris:

multumesc ptr raspunsuri. Dar ptr cei care s-au lichidat de 2 - 3 ani si mai bine, tb sa le duc si pe acelea banuiesc.

Pai daca salariatii au plecat de 2-3 ani ce obligatii mai aveti?
Obligatia de scanare revine angajatorului la care activeaza acum
Daca au plecat si si-au ridicat carnetele, angajatorul nu mai are obligatii. Este vorba de persoanele care au plecat si nu si-au ridicat carnetele, ele ramanand in arhiva. Acestea trebuiesc predate oamenilor, faceti adresa cu confirmare de primire in care ii chemati sa-si ridice carnetul. Daca aveti cazuri, bineinteles. Eu am avut.
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
Este obligatia angajatorului pentru toate carnetele de munca pe care le detine in acest moment,inclusiv ale fostilor salariati care nu au fost ridicate de acestia.
Este obligatia angajatorului pentru toate carnetele de munca pe care le detine

Desigur, am predat toate carnetele pe care le-am detinut, mai putin a pensionarilor. Au fost insa persoane pe care le-am somat sa vina sa-si ridice cartea de munca. Dar ele lucrau de mult timp la un alt angajator, astfel ca si-au ridicat cartea si au depus-o la ITM sa li se faca inscrierea la zi si apoi sa fie predate.