Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Administrator de retea
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Administrator de retea

Buna ziua,

Am o intrebare: are voie administratorul de retea, sau alt angajat al departamentul IT din cadrul firmei unde lucrez, sa modifice/stearga/copieze/acceseze/etc, fisiere din calculatorul la care lucrez, fara sa aiba in prealabil acceptul meu?
Va multumesc,
cred ca sunt argumente si de o parte si de cealalta in cazul in care urmaresti tragerea la raspundere a administratorului ; ideea este urmatoarea, administratorul de retea......omul verde de la IT, are acces intr-o oarecare masura la documentele dv si ma refer aici stric la accesul fisierelor ce tin de software ( windows si alte programe) insa cu privire la un fisier ce are caracter personal ( fisier ce face trimitere strict la confidentialitatea .....activitatiilor firmei) nu cred ca are acces din pcdv legal. Din pcdv legal puteti sesiza conducerea firmei in acest sens, cat priveste o eventuala actiune in instanta........sansele sunt 50/50........., depinde foarte mult de fisierul accesat. Legal accesul unui pc fara autorizare constituie infractiune.....etc. :beta:
De acord cu jus80, dar cu ceva completari.
Calculatorul este proprietate a firmei la care lucrezi.
Datele continute pe el au caracter strict de serviciu, iar alte tipuri de date (private) nu au ce cauta pe acel calculator. Asadar, si statia de lucru si continutul ei in mod normal sunt proprietatea companiei, iar compania, reprezentata prin administrator, are access complet si legal la ele.