Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere de concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere de concediu de odihna

Buna ziua,

sunt angajata de 2 ani la o firma si am o nedumerire legata de cererea de concediu de odihna, in sensul ca aceasta nu exista in forma scrisa! Fiecare dintre noi ne planificam concediul de odihna in sensul ca ne inscriem intr-o evidenta centralizata, aceasta este aprobata de seful de echipa, adica are o mentiune cu aprobat si semnatura sefului, iar concediul se acorda si se plateste conform acelei evidente. E corect ? La locurile anterioare de munca aceasta cerere exista in forma scrisa. Multumesc
N-o sa gasiti nicio lege care sa prevada acest lucru , pentru ca cereriule nu sunt necesare daca s-a facut o planificare colectiva . Cererile de co se practica pentru functiile de conducere . Se poate dovedi restanta de zile din concediu pe baza pontajelor lunare intocmite . Nu putea sa va ponteze in co iat dvs. sa fi fost la serviciu . Se mai practica cererile co atunci cand salariatul doreste sa-si modifice data programata .
1. Cererea de CO face parte din documentele pe care le adopta fiecare angajator pentru a avea o evidenta clara a muncii salariatilor sai.
2. Nu exista un act normativ care sa reglementeze existenta si forma cererii de concediu. Unii folosesc cereri de concediu, altii bonuri de concediu sau alte forme de evidenta.
3. Important este sa fie evidentiata corect perioadele de munca si de absente (sub toate formele ei) ale tuturor salariatilor.
Concediul se acorda pentru anul in curs? Adica pentru 2010 se beneficiaza de concediu in 2010 sau se poate beneficia de concediu mai multe zile in 2011.
Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an. Prin excepţie, efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
Multumim dl. Valeriu pentru clarificare.
Intr-adevar, nu exista act normativ care sa reglementeze modul de instiintare pentru efectuarea concediului de odihna din cate m-am documentat.
Un alt coleg de-al dvs mi-a raspuns ca se poate clarifica acest lucru la nivelul regulilor interne ale companiei.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

In cazul meu doream sa stiu daca in locul unei cereri de concediu planificat la nivelul biroului pot trimite doar o instiintare pentru efectuare a concediului de odihna.
Nu am inteles de ce trebuie sa obtin o aprobare printr-o cerere din moment ce este totul planificat si aprobat de dinainte. Din punctul meu de vedere, pentru concediu planificat la nivelul biroului este necesar doar o instiintare.

Valeriu TUDOR a scris:

1. Cererea de CO face parte din documentele pe care le adopta fiecare angajator pentru a avea o evidenta clara a muncii salariatilor sai.
2. Nu exista un act normativ care sa reglementeze existenta si forma cererii de concediu. Unii folosesc cereri de concediu, altii bonuri de concediu sau alte forme de evidenta.
3. Important este sa fie evidentiata corect perioadele de munca si de absente (sub toate formele ei) ale tuturor salariatilor.

lucian.crisan, utilizator