Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Dacă am testament si am deschis succesiunea (persoana decedata,neavând copii)nepoții decedate pot interveni cumva la succesiune?
Defuncta nu a fost căsătorită niciodată iar în testament sa specificat ca îmi lasa toate imobilele,terenuri si tot cea ce are dumneaei în posesie
Vin prin reprezentare la mostenire, si pot cere reductiunea liberalitatii excesive pana la cotitatea disponibila?
Frății defunctului nu sunt moștenitorii rezervatari. Reductiunea este instituita doar in beneficiul rezervatarilor