avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Dacă am testament si am deschis succesiunea (persoana decedata,neavând copii)nepoții decedate pot interveni cumva la succesiune?
Cel mai recent răspuns: CaraD , utilizator 16:28, 20 Martie 2018
Defuncta nu a fost căsătorită niciodată iar în testament sa specificat ca îmi lasa toate imobilele,terenuri si tot cea ce are dumneaei în posesie
Vin prin reprezentare la mostenire, si pot cere reductiunea liberalitatii excesive pana la cotitatea disponibila?
Frății defunctului nu sunt moștenitorii rezervatari. Reductiunea este instituita doar in beneficiul rezervatarilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament alibarcan alibarcan buna ziua va rog sa ma ajutati si pe mine ,sa-mi raspundeti la intrebare... mama mea a decedat in februarie 2009. din august 2006,a intocmit la notar un ... (vezi toată discuția)
Testament kywy kywy inainte ca socrul meu sa moara acesta a facut testament in prezenta unui notar . sotului meu in care scrie ca lasa tot fiului sau , dupa ce a murit am facut ... (vezi toată discuția)
Cine poate cere reductiunea liberalitatilor excesive? calin_andrei calin_andrei Concret: defunctul nu a avut copii si nici sot. A avut 2 frati (ambii decedati la data deschiderii testamentului). Un frate a avut 2 copii, celalalt 1 copil. ... (vezi toată discuția)