avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă radar. Este corect ca viteza înregistrată de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă radar. Este corect ca viteza înregistrată de aparatul radar să fluctueze de la 45km/h la 92km/h în aceeași secundă?

Este corect ca viteza inregistrata de aparatul radar sa fluctueze de la 45km/h la 92km/h in aceeasi secunda? Mai précis in 0.14 secunde ( 7 frame-uri 50/s poza 3045(45) la poza 3052(92)) am parcurs 92,857 m/s echivalentul a 334,28Km/h!!! Masina nu are astfel de performante, este un BMW 2001 cu 260 Km maxim admis pe aparatele de la bord!
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Quartila , utilizator 14:40, 6 Aprilie 2018
Am citit si intampinarea Politiei radarul e Phiton II, al vechi si antic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este clar ca o asemenea variatie de viteza intr-un asemenea timp nu este posibila. Depuneti plangere contraventionala in termen de 15 zile solicitand anularea procesului verbal.
Calculele efctuate de dvs. sunt gresite. Dvs. ati folosit o interpolare liniara (regula de trei simpla). Acest tip de interpolare se poate aplica numai in cazul in care nu aveti variatii de viteza. Ori in cazul dvs. avand variatie de viteza trebuie sa aplicati relatiile de calcul aplicabile acestui tip de miscare.
ing. ioan Ciobanu
De fapt d-nul Adrian Matei a calculat o acceleratie medie, a = (v2-v1)/(t2-t1), formula care este perfect aplicabila si duce la un rezultat neverosimil : a= 13 m/s / 0,14 s = 92, 8 m/s2. La un interval atit de scurt de timp nu se pune problema oricum ca variatia nu poate fi liniara. Si e o valoare de neconceput pentru o masina obisnuita. Comparati-o cu un bolid de curse care atinge de la 0 km/h viteza de 100 km/h in 2-3 secunde.

Radar Phyton II :
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 3 Aprilie 2018
latka, utilizator
Multumesc pentru link latka.
Domnul inginer ioan Ciobanu, sunt si eu inginer electronist, eu am calculat in valori absolute, fara sa tin cont de miscarea rectilinie si uniforma.
Am folosit materialul clientului ,,Politia Romana" filmarea pe cadre (fps) si fizica de clasa a VI.
Deci avem asa ceva pe FPS:
3025 45Km/k
3052 92 KM/h
3078 88 Km/h
3088 86 Km/h
3108 76 Km/h
3123 71 Km/h
Gata 2 s.
Dumneavoastra ce viteza medie de bun simt ati fi putut identifica?
92 Km/h.
Puteti sa-mi dati o solutie de viteza medie pe aceasta perioada, in calitate de expert judiciar?
Eu as zice 76.33 Km/h
Ultima modificare: Marți, 3 Aprilie 2018
Adrian Matei, utilizator

Alte discuții în legătură

Bună seara, am fost surprins de aparatul radar pe raza unei ... LOPY LOPY Bună seara, am fost surprins de aparatul radar pe raza unei localitati , după procesul verbal al agentului cu viteza se 105 km/h. Am făcut acțiune în ... (vezi toată discuția)
Poate judecătoria ignora fizica elementară? Aerofun Aerofun Fara multe detalii niste militieni \"smecheri\" mi-au luat permisul mergand cu viteza f mica. Pana aici poate se poate crede ca eu mint si ei au dreptate . ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda viteză Busugaby Busugaby Am fost sancționat pentru viteza de 152 km/h pe limita de 100km/h, mentionez ca mașina de poliție era în mișcare și avea și viteza mare, peste 80 km/h ... (vezi toată discuția)