Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă radar. Este corect ca viteza înregistrată de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă radar. Este corect ca viteza înregistrată de aparatul radar să fluctueze de la 45km/h la 92km/h în aceeași secundă?

Este corect ca viteza inregistrata de aparatul radar sa fluctueze de la 45km/h la 92km/h in aceeasi secunda? Mai précis in 0.14 secunde ( 7 frame-uri 50/s poza 3045(45) la poza 3052(92)) am parcurs 92,857 m/s echivalentul a 334,28Km/h!!! Masina nu are astfel de performante, este un BMW 2001 cu 260 Km maxim admis pe aparatele de la bord!
Manuela Rășină, administrator
Am citit si intampinarea Politiei radarul e Phiton II, al vechi si antic.
Este clar ca o asemenea variatie de viteza intr-un asemenea timp nu este posibila. Depuneti plangere contraventionala in termen de 15 zile solicitand anularea procesului verbal.
Calculele efctuate de dvs. sunt gresite. Dvs. ati folosit o interpolare liniara (regula de trei simpla). Acest tip de interpolare se poate aplica numai in cazul in care nu aveti variatii de viteza. Ori in cazul dvs. avand variatie de viteza trebuie sa aplicati relatiile de calcul aplicabile acestui tip de miscare.
ing. ioan Ciobanu
De fapt d-nul Adrian Matei a calculat o acceleratie medie, a = (v2-v1)/(t2-t1), formula care este perfect aplicabila si duce la un rezultat neverosimil : a= 13 m/s / 0,14 s = 92, 8 m/s2. La un interval atit de scurt de timp nu se pune problema oricum ca variatia nu poate fi liniara. Si e o valoare de neconceput pentru o masina obisnuita. Comparati-o cu un bolid de curse care atinge de la 0 km/h viteza de 100 km/h in 2-3 secunde.

Radar Phyton II :
[ link extern ]
latka, utilizator
Multumesc pentru link latka.
Domnul inginer ioan Ciobanu, sunt si eu inginer electronist, eu am calculat in valori absolute, fara sa tin cont de miscarea rectilinie si uniforma.
Am folosit materialul clientului ,,Politia Romana" filmarea pe cadre (fps) si fizica de clasa a VI.
Deci avem asa ceva pe FPS:
3025 45Km/k
3052 92 KM/h
3078 88 Km/h
3088 86 Km/h
3108 76 Km/h
3123 71 Km/h
Gata 2 s.
Dumneavoastra ce viteza medie de bun simt ati fi putut identifica?
92 Km/h.
Puteti sa-mi dati o solutie de viteza medie pe aceasta perioada, in calitate de expert judiciar?
Eu as zice 76.33 Km/h
Adrian Matei, utilizator