Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce solutii am?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce solutii am?

Parintii mei vor sa cumpere o casa. Eu mai am un frate. Daca eu o sa locuiesc impreuna cu parintii mei, tatal meu vrea sa fie el proprietarul casei impreuna cu mama.Fratelui meu nu vrea sa ii lase tata nimic. Ce solutie exista ca la intocmirea contractului de vanzare-cumparare sa pot fi sigur ca fratele meu nu va avea nici un drept asupra imobilului dupa moartea parintilor mei?
ca fratele sa nu primeasca nimic actul de vanzare trebuie facut pe numele tau
carmenmur a scris:

ca fratele sa nu primeasca nimic actul de vanzare trebuie facut pe numele tau

Fratele e mostenitor rezervatar, asa incat, daca drepturile ii sunt afectate , se poate adresa instantei de judecata , in vederea desfiintarii actului de vanzare-cumparare.
Ulterior acesta se poate adresa instantei de judecata , in vederea desfiintarii actului de vanzare-cumparare, daca se face pe numele dvs, deoarece fratele e mostenitor rezervatar.
Au dreptate colegii, pe timpul vietii, nu se stie ce se poate intampla, memoriile sunt scurte, oamenii se mai schimba!
De ce va complicati, daca tot aveti banii dvs. pentru a cumpara un imobil???
Succes!