Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce drepturi am
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce drepturi am

O cunostinta este casatorita de 6 ani cu un barbat care mai are 4 copii dintro casatorie anterioara toti majori care nu locuiess cu ei.Ea are un copil major care locuieste cu ei.Acest barabat a cumparat o locuinta in acelasi an cind s-a casatorit cu prietena mea,dar nu erau casatoriti legal- Se pune o intrebare: In cazul decesului sotului ei ,ce drepturi are ea ,fiul ei si copiii lui?
Daca vorbim despre drepturile pe care le are sotia pentru imobilul in discutie -dupa decesul sotului- atunci actuala sotie are dreptul la 1/4 din acest imobil fiind un bun imobil propriu al sotului.
Restul de 3/4 se imparte in mod egal intre copii sotului.
Fiul sotiei nu vine decat la succesiunea mamei sale nu si la succesiunea tatalui.
Sa ma ierte colegii insa nu vad care este temeiul pentru care sotia nu ar avea dreptul sa mosteneasca bunul sotului -chiar propriu- atata vreme cat textul art.1 din legea nr.319/1944 spune explicit: Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
Ori, la data decesului averea decedatului cuprinde atat bunurile personale cat si pe cele comune.
Deosebirea sta numai in cotele care se aplica iar nu in excluderea bunului din masa.
Daca aveti argumente impotriva .. lamuriti-ma si pe mine ...