Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament

Buna ziua!
Vreau sa cumpar un apartament de la un domn,care la randul lui l-a cumparat in anii 1990 de la ICRAL Bucuresti(Herastrau Nord),in rate,dar notarul a gasit o adresa de la Herastrau Nord catre acest domn,in care se specifica ca apartamentul a fost achitat integral in luna august 1995 dar se mentine clauza din contract conform art 3 din HG608/90.
Cui trebuie sa ne adresam sa rezolvam aceasta problema,adica sa obtinem a adeverinta din care sa rezulte ca apartamentul a fost achitat integral,fara acea mentiune cu hg608/90,sau domnul respectiv sa achite restantele aferente conform acelui articol din HG608/90?
Va multumesc frumos!
Buna ziua!
Nu a intalnit nimeni aceasta problema?
Azi am primit răspuns la o cerere depusa la AFI pt calcularea valorii finale a prețului apartamentului. În răspuns ni se comunica ca nu au date sa calculeze prețul final al apartamentului respectiv,dar ca în dosarul de vânzare al Herastrau Nord nu exista o creanta fata de AFI.
Ce putem face?
Va mulțumesc frumos.