Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se ponteaza concediul medical pentru personalul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se ponteaza concediul medical pentru personalul care lucreaza in ture de 8 ore

buna ziua
cum se ponteaza concediul medical pentru personalul care lucreaza in ture de 8 ore?
se trece in foaia de prezenta sambata si duminica?
exista un cadru legal in care se specifica exact despre zilele de weekend?
daca exista undeva va rog spuneti ca la noi la serviciu ne impune sa ne pontamin concediu medical doar in zilele lucratoare si in zilele de weekend sa nu trecem nimic chiar daca pe certificatul de concediu medical este inclusa si aceea perioada.
dorinelbraha, utilizator
Buna seara! Daca am fost in concediu medical si duminica trebuia sa lucrez 12 ore, sunt pontata 8 ore conform concediului medical? Cum se calculeaza orele? Daca luna are 180 ore lucratoare si eu am 5 zile concediu medical(adica 40 ore, inclusiv weekend), din 180 se scad 40 ore? Multumesc!
danabi, utilizator
In pontaj veti figura in concediu medical .
Pentru concediu medical veti primi o indemnizatie .
Inteleg dar mi-au fost scazute cele 12 ore de duminica si acum trebuie sa le recuperez... E corect? Nu ar trebui sa fiu pontata 8 ore conform concediului medical? Deoarece acesta nu se plateste in weekend de ce trebuie sa recuperez orele?

Cornel Vasile a scris:

In pontaj veti figura in concediu medical .
Pentru concediu medical veti primi o indemnizatie .

Sesizati ITM-ul cu privire la acest aspect.