Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 2 ani de probațiune. Pot pleca la muncă în afara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

2 ani de probațiune. Pot pleca la muncă în afara țării?

Anul acesta la inceput am luat 8 luni cu suspendare prin hotarare definitiva,8 luni cu suspendare si 60 de zile in folosul comunitatii daca sanatatea imi permite,am 2 ani de probatiune.trebuie sa anunt orice plecare care depaseste mai mult de 5 zile...acum intrebarea este:inca nu am inceput sa merg la probatiune ca nu mi a venit nici o hartie...intre timp mi a gasit un prieten de lucru in afara tarii...pot pleca sau nu?
Manuela Rășină, administrator
as dori daca se poate sa mi raspundeti mai la obiect nu asa ambiguu,ar avea ce sa mi faca legal?la prezenta voi fi prezent ! au ce sa mi faca daca am fost plecat pana sa incep procedeul de probatiune sau nu?asta am intrebat
stiam si eu ca decizia imi apartine inainte sa mi fac cont aici !
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Prin hotararea judecatoreasca, in afara de durata termenului de supraveghere, vi s-au stabilit masuri de supraveghere si obligatii. Expuneti textul dispus de instanta, cu articol si litera, cu privire la aceste masuri de supraveghere si obligatii.
va rog daca se poate ceva mai explicit,pe intelesul meu !
Condamnă pe inculpatul (editat - fara nume) la pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la tentativă la înşelăciune, faptă prev. de art. 32 alin.1 C.pen rap.la art. 48 alin.1 C.pen rap.la 244 alin.1,2 C.pen. şi art.396 alin.10 C.proc.pen. În baza art. 67, alin. 1 C. pen. interzice cu titlu de pedeapsă complementară, pe o durată de 2 ani după de la data ramânerii definitiva a prezentei, a exercitării drepturilor prevăzute de art. 66, alin. 1, lit. a (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice) şi lit. b C. pen. (dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat). În temeiul art. 66, alin. 1 C. pen. interzice cu titlu de pedeapsă accesorie drepturile prevăzute de art. 66, alin. 1 lit. a, b C.pen., în condiţiile prevăzute de art. 65, alin. 1 şi alin. 3 C. pen, pedeapsa accesorie urmând a fi executată în măsura în care pedeapsa principală devine executabilă. În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen. În baza art. 93 alin. 1 C. pen. obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucure?ti, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C. pen. impune inculpatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Bucure?ti sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C. pen. pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Administra?ia Domeniului Public Bucure?ti-Sector 1 sau Poli?ia Locală a Sectorului 1, pe o perioadă de 60 de zile, cu excepţia cazului în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. Conform art. 94 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute la art. 93 alin.1 lit.c)-e) se comunică Serviciului de Probaţiune Bucureşti. Conform art. 94 alin.2 C.pen., supravegherea executării obligaţiei prevăzute la art.93 alin.2 lit.b C.pen. se face de către Serviciul de Probaţiune Bucureşti. Conform art. 94, alin. 3 C. pen., Serviciul de Probaţiune Bucureşti va lua măsurile necesare pentru a asigura executarea obligaţiilor prevăzute de art. 93, alin. 2, lit. b şi alin. 3 C. pen. Potrivit art. 404, alin. 2 C. proc. Pen. şi art. 91, alin. 4 C. pen., atrage atenţia inculpatului (editat - fara nume) asupra dispoziţiilor art. 96, alin. 1, 2 şi 4 C. pen., în sensul că: a) dacă pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei; b) dacă până la expirarea termenului de supraveghere nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, afară de cazul în care persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească; c) dacă pe parcursul termenului de supraveghere săvârşeşte o nouă infracţiune, descoperită până la împlinirea termenului şi pentru care s-a pronunţat o condamnare la pedeapsa închisorii, chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, condiţii în care pedeapsa principală pentru noua infracţiune se stabileşte şi se execută, după caz, potrivit dispoziţiilor referitoare la recidivă sau la pluralitatea intermediară. În baza art. 397 alin. 1 C.proc.pen. şi art. 25 alin. 1 C.proc.pen., ia act că persoana vătămată (editat - fara nume) nu s-a constituit parte civilă în procesul penal. În temeiul art. 272 C. proc. Pen. şi art. 274 alin. 1 şi 2 C. proc. Pen., obligă pe fiecare dintre inculpaţi la plata a câte 1300 lei fiecare cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 1000 lei aferentă urmăririi penale şi suma de 300 lei în cursul judecăţii. Onorariul apărătorului din oficiu desemnat pentru inculpatul (editat - fara nume) rămâne în sarcina statului şi urmează a fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei. Ia act că inculpatul (editat - fara nume) a fost asistat de apărător ales. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 31.10.2017.
Document: Hotarâre 763/2017 31.10.2017
trandafir2, moderator
Da, exact ce v-am spus ...ia uitati ce scrie acolo:
Conform art. 94 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute la art. 93 alin.1 lit.c)-e) se comunică Serviciului de Probaţiune Bucureşti.
Iar, art. 93 alin.1 lit.c) si d), inseamna :
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă;

Ehh, aceasta masura curge de la data ramanerii definitive a hotararii, adica deja se aplica (daca a trecut si termenul de apel).
Mai departe, ce spune? Dacă pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.

Art.94 alin (4) ce spune? Pe durata termenului de supraveghere, serviciul de probațiune are obligația să sesizeze instanța, dacă:
b) persoana supravegheată nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută, în condițiile stabilite, obligațiile care îi revin;

Asta ce inseamna? Inseamna ca daca consilierul de probatiune anunta instanta (pentru ca il obliga legea), atunci poate sa va revoce suspendarea si sa dispuna executarea pedepsei. Deci, legal, se poate intampla asa ceva. Unora li s-a intamplat, altora nu. Lucrurile sunt gri. Exista un risc. Indicat este sa faceti cum v-am spus. Mai mult de atat nu am ce sa va mai spun.
trandafir2, moderator