avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost accidentată pe trecerea de pietoni. Doresc ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost accidentată pe trecerea de pietoni. Doresc daune morale, cum să procedez?

Am fost accidentata pe trecerea de pietoni. Doresc daune morale pentru vatamare corporala picior in ghips si partea stanga vatamata mai putin. Cum sa procedez?
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cunoasteti nr de inmatriculare al masinii care v-a lovit ?
Despagubirile civile ( daune morale si daune materiale ) le obtineti de la societatea de asigurari unde este asigurat, prin polita RCA, autovehiculul care v-a lovit
Ultima modificare: Luni, 23 Aprilie 2018
Consultanta Juridica, Avocat
Multumesc mult pentru informatii! Da stiu nr masinii, cazul este preluat de politie. Eu trebuie sa il dau in judecata?
Puteti verifica la ce societate de asigurari este asigurat auto.
Daca veti continua demersurile juridice printr-o actiune civila, atunci va indreptati impotriva societatii de asigurare unde este asigurat auto sau BAAR ( in cazul in care auto nu este asigurat), iar soferul vinovat va avea calitatea de interveniet fortat in cadrul dosarului procesual civil. Despagubirile le veti obtine de la societatea de asigurari. Pentru mai multe detalii ne puteti contacta printr-un mesaj privat.
Societatea asiguratoare va poate despagubi.

Puteti initia si o actiune civila, in cazul in care nu sunteti multumita de suma de bani avansata.

Actiunea se fundamenteaza pe raspunderea civila delictuala, existand un prejudiciu savarsit din culpa.

Veti putea primi despagubiri materiale si morale, in vederea indepartarii prejudiciului cauzat.

Multumesc pentru raspuns. Mai este o problema soferul este italian si masina cu nr de Italia.
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2018
m_mindru, utilizator

Alte discuții în legătură

Am lovit cu masina de un baiat care nu detinea permis auto Dinu bogdan Dinu bogdan Am fost lovit cu masina de un baiat care nu detinea permis auto. Cum procedez pentru a-mi despagubi pagubele? (vezi toată discuția)
Cum procedez - pieton lovit pe trecere, despăgubiri Zewa Zewa A dat peste mine o masina pe trecerea de pietoni care sunt pasi de urmat pt al actiona in instanta si pt despagubiri (vezi toată discuția)
Amenda penala chiar daca partile s-au inteles, in caz de accident auto stereoscopic stereoscopic Buna ziua, As dori daca este posibil sa ma lamuriti si pe mine cu niste chestiuni. Povestea mea este urmatoarea: In urma cu cateva saptamani am fost implicat ... (vezi toată discuția)