Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

conditii de pensionare

Buna ziua,am lucrat pana la 1 aprilie 2001 2 ani si 3 luni in CFR ,in functia de conductor bilete,apoi 12 ani pe cai ferate uzinale in functia de manevrant vagoane. Eu din cate stiu,aceste functii au fost incadrate in grupa 1 de munca.As vrea sa-mi spuneti daca puteti,daca aceste functii au fost la timpul respectiv intr-o grupa speciala de munca si daca da,avand in vedere ca am 59 de ani daca as putea beneficia de pensionare inainte de 65 de ani
Va multumesc
si pe cartea de munca apare perioada lucrtata la sc aversa sa functia manevrant vagoane gr.4
asta ce inseamna?
Poate fi vorba de gradatia 4 a categoriei de lucrator, respectiv manevrant vagoane.

gabriel59 a scris:

buna ziua,de la Granitul SA am primit raspuns ca am fost incadrat manevrant vagoane 4/c
Asta inseamna grupa 4?

Inseamna categoria 4.