Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... neplata contributiei pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

neplata contributiei pentru somaj

Buna ziua...as dori sa ma lamuriti intr-o situatie:am muncit la o firma cu carte de munca din data de 11.09.2008 pana in 12.10.2009 cand mi-au bagat somaj.Am facut rost de toate actele si am mers la somaj in data de 29.10.2009.Acolo mi-au spus ca nu a fost platita contributia pentru luna octombrie si ca nu imi accepta dosarul pana nu se remediaza problema.Acum,din cate stiu eu plata contributiei se face in data de 25 a lunii urmatoare,adica 25.11.2009.Dar,pana atunci imi pierd dreptul la somaj,trecand cele 30 zile impuse.Intrebarea mea este:se poate face plata inainte de acest termen si numai pentru un singur salariat??Apoi,am vorbit cu patronul si mi-a spus ca el a platit contributiile,cu toate ca pe adeverinta pe care mi-a dat-o nu apare ca fiind platita(pentru luna a 10 nu este trecut nimic).Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie???
Sigur ca o poate plati si mai inainte de 25 nov., dar nu este obligat sa o faca pentru ca vrea AJOFM. Cei de la AJOFM sunt absurzi! Stiu si ei ca data limita de plata este 25 ale lunii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna,
Sunt cam in aceeasi situatie.... angajatorul nu a platit contributiile catre somaj 1 an de zile, eu fiind angajata 1 an si jumatate, am dreptul la somaj. Mi-au trimis inclusiv adeverinta completata cum ca ar fi platit catre somaj, iar cand am fost cu dosarul sa-l depun, a trebuit sa fac extrasul online pentru cotizatia catre somaj si a reiesit ca defapt ei nu platisera catre somaj 1 an de zile. Au primit notificare, acum sunt pusi la plata, cu penalitati probabil. Iar ceea ce au facut ei, ca au completat adeverinta cum ca au platit, e ilegal, nu? au si semnat, stampilat, au scris suma pe care au platit-o. Acum sunt si eu in impas, nici nu-mi pot depune dosarul, si ei se plang ca nu au bani sa plateasca....nu stiu ce se va intampla, insa un lucru e cert: daca trece luna decembrie, merg mai departe....fac plangere penala sau ii dau in judecata, inca nu stiu. Oricum, la cat timp s-a scurs deja, nu cred ca o sa mai pot beneficia de somaj. Am stat dupa ei sa trimita actele 2 luni de zile de cand am terminat preavizul. Si cei de la somaj, au cam strambat cand au vazut ultima zi de preaviz, care a fost in 2 septembrie.....dar nu mi-au trimis actele angajatorii nu aveam cum sa depun. Intrebarea mea catre specialisti este: ce e de facut in cazul meu???
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in clarificarea acestei probleme pentru a evita neplacerile ulterioare...
Incepand cu data de 12-05-2010 am intrat in preaviz de 15 zile urmand ca in data de 02-06-2010 sa inceteze CIM cu art 65 datorita desfintarii postului.
Mentionez ca lucrez la aceasta firma din 15-10-2008 cu o intrerupere de 2 luni in intervalul 15-07-2009 : 15-09-2009.
1. va rog sa-mi spuneti daca, in adeverinta eliberata de angajator, este obligatoriu sa se treaca si lunile mai 2010 (intreaga) si iunie 2010 (2 zile) deoarece plata contributiilor cu siguranta nu se vor face in timp util pentru a putea depune actele in cele 30 de zile...
2. in cazul in care angajatorul nu a platit nici pe aprilie, se poate exclude si aceasta luna ? Practic, am minimul de 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni si in acest caz, daca e posibil, se poate scoate din adeverinta lunile aprilie, mai, iunie 2010 ?
3. se trec in adeverinta toate lunile lucrate consecutiv sau se pot trece doar cele intregi fara lunile in care am inceput din data de 15 sau am terminat in data de 15 ?
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns deoarece firma la care lucrez e in alt judet decat cel de domiciliu si ''naveta'' pentru recompletarea actelor este destul de costisitoare...
Multumesc !
tiberiu_b

in adeverinta se trec lunile cotizate, nu trebuie sa fie cronologice, important este sa fie 12 luni in ultimele 24.
lorelayold76, utilizator
Multumesc pentru raspunsul prompt !
... si inca o rugaminte :) ...vreau sa ma asigur ca totul va fi ok :
va rog sa-mi confirmati daca este corect completata o adeverinta dupa modelul de mai jos :
noiembrie 2008 - aprilie 2009 ( reprezentand primele 6 luni de cotizare care trebuie inscrise in adeverinta)
octombrie 2009 - martie 2010 ( reprezentand ultimele 6 luni de cotizare care trebuie inscrise in adeverinta)
- revenind cu mentiunea ca lucrez la aceasta firma din 15-10-2008 cu o intrerupere de 2 luni in intervalul 15-07-2009 : 15-09-2009 si ca CIM inceteaza in 02-06-2010.
Multumesc !