Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua. Fratele meu a incheiat un contract de credit ipotecar persoana juridica (insolventa acum) in 2008 cu Bancpost, lucru care a dus la cedarea apartamentului din imposibilitatea de plata a ratelor. Astazi a primit instiintare ca Bancpost a cesionat dreptul de proprietate asupra creantelor in favoarea Eurobank (Grecia) si ca mai are de achitat 48.000 Euro. Intrebarile mele sunt:
1. Nu s-au prescris datoriile deja avand in vedere ca au trecut 10 ani de la data semnarii contractului ?
2. Daca el nu mai locuieste in Romania i se mai poate intampla ceva ?
nu prea cred ca sta in picioare varianta asta cu "mobilizatul". Daca puteau sa o faca, o faceau in 6 ani de cand este plecat din Romania, i se punea poprire pe salariu. Dar atat timp cat ei de 6 ani nu i-au trimis nicio notificare ca ar avea de platit suma aia, nu inteleg de ce au trimis-o acum.
Aleeex, utilizator
Cand am spus ca "se vor mobiliza", nu m-am referit la recuperatorul dvs., ci la firmele de recuperari in general, la toate, de obicei, cand vine momentul sau mai bine spus valul, se va actiona in masa.
Iar in ceea ce priveste ultimele dvs afirmatii din ultimul mesaj, acestea echivaleaza cu faptul ca v-ati raspuns singur la intrebarile pe care le-ati pus initial. :))

P.s. De ce au trimis notificarea acum? Simplu, ca sa indeplineasca un act procedural care le va profita mai tarziu.