Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate dezmoșteni unicul fiu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate dezmoșteni unicul fiu?

Cum pot dezmoșteni unicul fiu adult, alcoolic( orfan de mamă de la 4 ani), crescut și întreținut de mine și actuala sotie ( căsătorit la vârsta de 4 ani a copilului, acum are 47) pe care a început să o lovească, beneficiar de ajutor social pentru diagnosticul de schizofrenie? Singurul bun moștenit ar fi apartamentul in care locuim toți dintotdeauna și cumpărat cu fosta sotie. Pot ceda prin testament soției, fiului vitreg pe care îl consider fiul meu de drept? Motivul este violența, e in analele poliției și a spitalului 9 de 10-15 ani, dar nu am depus plângere de teamă.
Mulțumesc doamnă Cornelia Dayes, mi-ați fost de mare ajutor.
Nu este raspunsul la care sperati, am inteles asta. Solutiile la care pot sa ma gandesc ar fi:
-sa adoptati copilul vitreg, daca l-ati crescut in timpul minoritatii. La decesul dvs cei doi copii vor avea drepturi egale la mostenirea bunurilor dvs. Masa succesorala de impartit va fi cota de 5/8;
-sa vindeti cota pe care o detineti copilului vitreg. Ar trebui facuta succesiunea dupa prima sotie mai inatai, confirmand ceea ce copilul firesc deja stie, anume ca detine drepturi de proprietate in nume propriu;
-succesiunea dupa prima sotie urmata de iesire din indiviziune prin plata unei sulte catre copilul firesc. Probabil in instanta daca nu se poate conveni de comun acord pretul apartamentului fata de care sa se stabileasca sumele cuvenite fiecaruia si modul de plata.
Sau vanzarea cu buna intelegere a apartamentului si impartirea pretului in cotele cuvenite fiecaruia.
CaraD, utilizator