avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducerea unui autovehicul cu numar de inmatriculare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducerea unui autovehicul cu numar de inmatriculare expirat

Am cumparat un opel calibra cu numere de spania.La 4 zile dupa achizitia acestuia am fost oprit de un echipaj rutier care mi-a spus fara a prezenta actele ca masina este radiata.Ambele acte ale masinii nu sunt barate sau stampilate cum ar trebuii sa aiba o masina radiata.Mi sa retinut permisul de conducere cu dovada de 15 zile care se poate prelungii pana la finalizarea cazului.exista contract de vanzare cumparare intre mine si cel de la care am achizitionat masina.mi sau retinut placutele de inmatriculare si am primit o dovada pt ca acestea au fost retinute.Vreau sa stiu ce se intampla in continuare daca nu am savarsit alta infractiune si nu am nici un dosar penal.Va Multumesc
Cel mai recent răspuns: mytmarcela , utilizator 09:58, 19 Noiembrie 2009
sylvestre a scris:

Am cumparat un opel calibra cu numere de spania.La 4 zile dupa achizitia acestuia am fost oprit de un echipaj rutier care mi-a spus fara a prezenta actele ca masina este radiata.Ambele acte ale masinii nu sunt barate sau stampilate cum ar trebuii sa aiba o masina radiata.Mi sa retinut permisul de conducere cu dovada de 15 zile care se poate prelungii pana la finalizarea cazului.exista contract de vanzare cumparare intre mine si cel de la care am achizitionat masina.mi sau retinut placutele de inmatriculare si am primit o dovada pt ca acestea au fost retinute.Vreau sa stiu ce se intampla in continuare daca nu am savarsit alta infractiune si nu am nici un dosar penal.Va Multumesc


Eu cred ca va fi facut dosar penal.Este vorba de o infractiune sau cel putin de o fapta prevazuta de legea penala.
Insa, cat priveste vinovatia sau nevinovatia dvs. urmeaza ca aceasta sa fie analizata in concret de organul de urmarire penala.
Daca sunteti nevinovat nu veti raspunde penal.

avocat Claudiu Lascoschi
Veti fi chemat la audieri si declaratii dvs, pasagerul din dreapta, precum si vanzatorul masinii. Bine ca ati incheiat contractul de vanzare cumparare....
Daca ceea ce ati relatat corespunde cu adevarul, cred ca veti scapa doar cu o amenda administrativa....
Daca ceea ce declara este adevarat ar putea scapa si fara sa ii fie aplicata o sanctiune penala.
Daca este nevinovat nu poate fi sanctionat.

Insa, e totusi posibil ca parchetul sa aplice o amenda administrativa si daca nu ar rezulta clar vinovatia sa.Ar fi de asteptat pe undeva asa ceva, desi nu ar fi deloc in conformitate cu respectarea prezumtiei de nevinovatie...
El ar avea dreptul sa o conteste si nu o va face si va ramane asa...
Cred ca nici in 1% din cazuri nu se contesta aplicarea amenzii administrative de catre inculpat.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2009
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va Multumesc de raspunsuri si de timpul acordat
Buna ziua, sunt intr'o aproape asemanatoare, numere rosii expirate de 2 zile. Am fost audiat si de politie si a fost trimis la parchet referat cu propunere de scoaterea de sub urmarirea penala + amenda administrativa. Intrebarile mele ar fi :
1. Cat timp dureaza de la trimiterea la parchet a dosarului pana la incheiere si care ar fi ameda minima sau maxima care se va da?
2. Pe data de 21 se fac 90 de zile de la data epirarii dovezii de circulatie data de catre agentul de politie, exista posibilitatea sa mi se inapoieze permisul dupa achitarea amenzii ?
3. SUP apare in cazierul judiciar ? De exemplu eu vreau sa ma angajez undeva si mi se cere cazieul judiciar, aceasta fapta va aparea in cazier ?
Va multumesc pentu tmpul acordat si va doresc o zi buna !

Alte discuții în legătură

Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false florinpopescu florinpopescu Buna ziua, Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false. In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an ... (vezi toată discuția)
Am condus masina fara permis catalin bratianu catalin bratianu acuma 2 luni de zile am fost prins la volanul masini mele fara permis de conducere,fapt pt care mi s-a intocmit un dosar penal care se afla inca pe rol la ... (vezi toată discuția)
Permis numere false și neimatriculat Mariusionut1 Mariusionut1 Sa trăiți am fost oprit in trafic pe data de 17-01-2017 cu un auto cu numere false și neimatriculat in brief mare și mic scria numerele false care erau și ... (vezi toată discuția)