Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cadourile primite trebuiesc returnate? Am fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cadourile primite trebuiesc returnate? Am fost ajutată să achiziționez o mașină iar acum mi se cer înapoi acei bani

Acum ceva timp fostul meu prieten mi a facut cadou niste bani pt a ma ajuta sa mi achizitionez o masina.mi am cumparat la momentul ala iar acum daca ne am despărțit imi cere acei bani.trebuie să i returnez?mentionez ca mi a facut acest cadou menționând că dorește să mă ajute să mi pot cumpara masina .mai mult de atât a trecut la amenințări.ce pot sa fac?
Manuela Rășină, administrator
aveti dreptate astfel de persoane trebuiesc indepartate....un om care te iubeste cu adevarat si iti ofera odata la 3-4 ani un cadou clar ca nu ti l ar cere inapoi vreodata oricare ar fi motivele....dar nu toata lumea este la fel......multumesc pt raspuns
Nu va ramane decat sa mergeti la avocat ca sa se examineze exact situatia juridica daca nu doriti sa restituiti nimic.
Depinde foarte mult si ce va invoca el daca va da in judecata de9arece depinde si ce avocat isi va angaja.
Sunt multe aspecte de analizat si aveti multe de discutat cu avocatul.
Dupa parerea mea cel putin o ora ar trebui sa dureze dsscutia...ca sa si intelegeti ce si cum si pe mai multe ipoteze...posibile...
multumesc frumos pentru timpul dvs acordat
Cadou e una 200 mil vechi e alta poveste.Daca vrei sa fi eliberata moral, fa un credit, da-i banii prin banca , scri pe op restituire cadou si asa ca sa-l umilesti, schimba nr de telefon si incepe alta viata, scapi de amenintari etc si demonstrezi ca nu pentru banii lui ati stat impreuna.
Daca ai stat cu el pentru cadouri nu-i da banii dar el are deja dovada ca ai primit banii si la judecata pierzi ca ai recunoscut suma....
ok asta era si intentia mea de ai returna .multumesc pt timpul acordat