avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Masina
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Masina

Am cumparat o masina de la o doamna care o avea de la o firma. Eu nu am fost atent la acte dar firma nu a dat factura doamnei. Cel putin asa zice doamna. Am sunat la firma si am vorbit cu patronul care ma tot amana cu o copie a facturii. Tot gaseste motive sa nu mi-o dea. Ba ca e contabilul plecat, ba ca i-a murit mama. Tind sa cred ca firma nu a eliberat factura pe masina. Cred ca doamna aia ar fi inmatriculat-o daca avea si factura. Eu am cartea de identitate si certificatul masinii. In acte este scris ca proprietarul e firma. Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Mazare_c , utilizator 14:26, 17 Iunie 2018
Vanzatoarea a avut masina inregistrata la fisc?
A inregistrat-o si a scos-0 cand am cumparat-0

cyan a scris:

Vanzatoarea a avut masina inregistrata la fisc?

Si nu v-a dat certificatul fiscal?
Acum fiscul pune o stampia pe certifcatul de instrainare prin care se confirma ca vanzatorul a platit impozitul.

Cine v-a cerut factura cu care a achiztionat madina vazatoarea?
Ptr a inregistra si inmatricula masina este suficient contractul de v/c dintre dvs si vanzatoare, nu si actul prin care vanzatoarea a dobandit masina.
Masina am cumparato din iasi si am.venit la botosani sa o inmatriculez. La biroul de acte auto. mi a cerut factura prin care doamna a cumparat masina de la firma. Pe cartea masinii si certificatul de inmatriculare e scrisa firma ca proprietar . Pe contractul c/v ditre mine si doamna este stampila de la fisc cum ca femeia nu are datorii

cyan a scris:

Si nu v-a dat certificatul fiscal?
Acum fiscul pune o stampia pe certifcatul de instrainare prin care se confirma ca vanzatorul a platit impozitul.

Cine v-a cerut factura cu care a achiztionat madina vazatoarea?
Ptr a inregistra si inmatricula masina este suficient contractul de v/c dintre dvs si vanzatoare, nu si actul prin care vanzatoarea a dobandit masina.

Ultima modificare: Duminică, 17 Iunie 2018
Mazare_c, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fiscal masina genoveva-gina genoveva-gina buna ziua! am si eu o problema. am cumparat o masina iar vanzatorul nu ne-a dat fiscal, inistand sa mergem sa luam fiscalul de la vanzatorul anterior. Acesta ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina floringamanus floringamanus am cumparat o masina inmatriculata pe firma am toate documentele masini talon si carte identitate,nu am factura nu am fiscal masina a fost cumparata de la o ... (vezi toată discuția)
Masina sh Coltoi Coltoi As dori sa cumpar o masina second hand inmatriculata in Romania. Ce documente imi sunt necesare? Multumesc! (vezi toată discuția)