Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Masina
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Masina

Am cumparat o masina de la o doamna care o avea de la o firma. Eu nu am fost atent la acte dar firma nu a dat factura doamnei. Cel putin asa zice doamna. Am sunat la firma si am vorbit cu patronul care ma tot amana cu o copie a facturii. Tot gaseste motive sa nu mi-o dea. Ba ca e contabilul plecat, ba ca i-a murit mama. Tind sa cred ca firma nu a eliberat factura pe masina. Cred ca doamna aia ar fi inmatriculat-o daca avea si factura. Eu am cartea de identitate si certificatul masinii. In acte este scris ca proprietarul e firma. Ce pot face?
Vanzatoarea a avut masina inregistrata la fisc?
A inregistrat-o si a scos-0 cand am cumparat-0

cyan a scris:

Vanzatoarea a avut masina inregistrata la fisc?

Si nu v-a dat certificatul fiscal?
Acum fiscul pune o stampia pe certifcatul de instrainare prin care se confirma ca vanzatorul a platit impozitul.

Cine v-a cerut factura cu care a achiztionat madina vazatoarea?
Ptr a inregistra si inmatricula masina este suficient contractul de v/c dintre dvs si vanzatoare, nu si actul prin care vanzatoarea a dobandit masina.
Masina am cumparato din iasi si am.venit la botosani sa o inmatriculez. La biroul de acte auto. mi a cerut factura prin care doamna a cumparat masina de la firma. Pe cartea masinii si certificatul de inmatriculare e scrisa firma ca proprietar . Pe contractul c/v ditre mine si doamna este stampila de la fisc cum ca femeia nu are datorii

cyan a scris:

Si nu v-a dat certificatul fiscal?
Acum fiscul pune o stampia pe certifcatul de instrainare prin care se confirma ca vanzatorul a platit impozitul.

Cine v-a cerut factura cu care a achiztionat madina vazatoarea?
Ptr a inregistra si inmatricula masina este suficient contractul de v/c dintre dvs si vanzatoare, nu si actul prin care vanzatoarea a dobandit masina.

Mazare_c, utilizator