Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Probleme întâmpinate cu viza soțului meu egiptean ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Probleme întâmpinate cu viza soțului meu egiptean la Ambasada României

Sunt căsătorită cu un cetățean egiptean de un an și trei luni .căsătoria a fost încheiată în Egipt.Dupa căsătorie am venit în România pentru a înregistra căsătoria și am vrut să ne stabilim in Romania pentru că aici eu am casa mea .după înregistrarea căsătoriei în România am trimis document notarial soțului meu pentru reintegrare familiei și am dorit să facă aplicația de viză pentru reîntregirea familiei la ambasadă.a făcut 3 aplicații de viză și au fost respinse pe motiv că a fost întrebat....vrei o viză de 3 luni? ...și el a spus că vrea să locuiască cu soția în România ...și a respins pe motiv de imigrare...nu ne-a dat nici o informație de la ambasada și l-a pus să facă o mulțime de documente fara rost ...că cele care le avea au expirat ... respectiv , adeverință medicală și cazierul judiciar....bătaie de joc .... ambasada României dădea vină pe cei de la imigrari pentru refuzul vizei iar cei de la imigrari pe ambasada...după respingerea celei de a doua vize au venit cei de la imigrari la mine și au stat de vorbă cu mine ..au spus că îi vor aproba viza daca căsătoria rămâne ..că nu a avut ambasada motiv să o respingă....și cei de la imigrari m-au îndemnat să facă o aplicație de viza scurta ....a făcut a treia aplicate de viză cerând o viză pentru 3 luni dar ...a refuzat din nou ...spunând că viza scurta a fost respinsa din cauza că a făcut aceeași aplicație de viză lungă...eu nu am știut că trebuia să îi trimit alt document de la notar în scop de vizita și alte documente pentru el acolo ...am crezut că aceasta a fost problema ... documentele de viză ....am fost la imigrari și am discutat și mi-a spus că trebuie să facem aplicație de viză scurta și că trebuie alte documente ...și ei nu știu ...am căutat atunci pe internet și am aflat abia atunci că. ..viza lungă este respinsa pe motiv de imigrare dar cea scurtă cu scopul vizitei soției nu există motiv să o respingă ... permite străinilor să intre în România fără motivul imigrarii... atunci i-am trimis alt document de la notar în scop de vizita pentru o perioadă de o lună de zile...a făcut aplicație de viză scurta ... și-a cumpărat biletul de avion pentru că așa scria pe internet la actele necesare....dar ...a venit un domn de la imigrari și mi-a luat o declarație ...am scris că vine in vizita și pleacă că are biletul de avion cumpărat dus-intors ...și la finalul declarației m-a întrebat unde intenționăm să ne stabilim? ...eu nu mi-am dat seama că este o întrebare capcană ...și am spus că în România ...că să aibă motiv ambasadorul să refuze viza ...când mi-am dat seama am fost la imigrari și am spus că vrei să rectific acest amănunt ...dar ... mi-a spus că a trimis declarația la ambasadă și că nu este o întrebare capcană ...este o dorință firească dacă suntem căsătoriți să dorim sa fim împreună.... ambasada României a respins și aceasta viza spunând că viza scurta a fost respinsa din cauza că a făcut aceeași aplicație de viză lungă refuzată....a pierdut și biletul de avion ...
Bani cheltuiți degeaba....țin să menționez că după căsătorie eu nu am mai fost in Egipt pentru că nu am știut că vor fi probleme...am crezut că va veni el în România până la urmă și nu vroiam sa cheltuim bani mai multi să avem aici în România și să nu am probleme cu munca ...cred că din acest motiv nu au avut încredere pentru că eu nu am mai fost in Egipt la el după căsătorie ... pentru că ne-a întrebat când ne-am căsătorit și de cat timp nu am mai fost in Egipt.... acum am decis sa mă duc eu la el în Egipt când sunt în concediu de la muncă ..și apoi să facă o altă aplicație de viză scurta in scopul vizitei soției ...dar ...doar de vizita ... pentru că după cât se pare nu avem unde să ne stabilim deocamdată...va rog frumos să-mi oferiți un sfat ce putem face ca să putem fi împreună și să ne putem stabili până la urmă în România..noi vrem să ne stabilim in Romania dar ...am văzut că aceasta a fost problema ... poate trebuia să facă de la început cu scopul vizitarii soției ...dar ...nu am știut. ... ne-am căsătorit că să ne vizităm? ...eu doresc să locuim in Romania ...e dreptul meu acesta ...sunt cetățean român .... pentru că m-am căsătorit cu un cetățean egiptean trebuie sa locuiesc cu el în Egipt , obligatoriu? ....va rog , ajutați- mă cu un sfat cum sa procedam că până la urmă să putem sa locuim împreună în România....va mulțumim!
Din motive de siguranta autoritatile romane verifica de fiecare data eventuale aplicatii de viza anterioare si daca acestea au fost admise sau respinse.

In cazul dumneavoastra, de prima data cand a aplicat pentru viza ar fi trebuit sa solicite viza de scurta sedere pe baza de invitatie din partea dumbeavoastra.

Acordarea vizei de scurta sedere in scop de vizita se realizeaza dupa ce dumneavoastra intr-o prima faza va adresati Inspectoratului General pentru Imigrari de unde solicitati apribarea unei invitatii pentru sotul dv.Acea invitatie este supusa aprobarii iar apoi un exemplar se trimite sotului in Egipt pentru a putea aplica pentru viza , in termenul stabilit in invitatie fara sa il depaseasca.

Pentru motivul ca anterior acesta a aplicat de la inceput viza de lunga sedere iar aceasta a fost respinsa, celelalte aplicatii ulterioare au avut acelasi rezultat intrucat autoritatile romane in urma verificarilor aplicatiilor anterioare au constatat motivele de respingere si diferentele intre aplicatiile actuale fata de verificarile din teren.

Prin urmare, o rezolvare ar fi cea privind solicitarea aprobarii invitatiei dv de catre IGI iar apoi imediat 1 exemplar il transmiteti sotului pentru a solicita viza de scurta sedere pentru perioada aprobata in invitatie.

Procedura acordarii vizei de scurta sedere pe baza de invitatie si celelalte informatii le puteti obtine la urmatorul link [ link extern ]
ContSters82289, utilizator

Țin să menționez că eu și soțul meu ne-am cunoscut prin intermediul internetului la început....după 9 luni i-am făcut invitația la oficiul pentru imigrari cu scop de vizita. ..vroiam sa ne căsătorim in Romania.... invitația a fost respinsa de oficiul de imigrari ....mi s-a spus că trebuie să îl cunosc personal ...că internetul este o problemă și mi s-a sugerat sa mă duc în Egipt să îl cunosc personal de către cei de la imigrări....am fost in Egipt ...am locuit împreună 3 luni ... ne-am căsătorit ....și apoi eu am venit în România să înregistrez căsătoria....nu am știut ce fel de viză trebuie să facem deoarece ambasadorul nu a vrut să îmi spună ... l-am întrebat dacă trebuie să mă duc la imigrari pentru viză și a spus ...de ce ? ...nu trebuie ....și am făcut pentru reîntregirea familiei deoarece doream sa locuim împreună în România. .. pentru că am casa mea ,condiții ...în Egipt trebuia să locuim in chirie in Cairo ...nu am știut că trebuie viza scurta....după ce a fost respinsa a doua aplicație de viză pentru reîntregirea familiei am discutat cu un avocat și mi s-a spus că trebuie să fac invitația aici la imigrari și să facă soțul aplicație de viză scurta cu scop de vizita....am fost la imigrari și am spus că vreau să ii fac invitația eu la dânșii ...și am întrebat ce viza trebuie ...de 3 luni?....mi s-a spus că viza este de la ambasadă și dânșii aici îi dă un permis de ședere după niște verificări când vine in România ...da nu fac invitația....apoi a făcut soțul a treia cerere de viză ....viza pentru 3 luni ...au venit domnii de la imigrari ...mi-au luat o declarație în care m-au pus să scriu la final că sunt de acord cu viza pentru reîntregirea familiei și că soțul să se stabilească în România...și când va primi un permis de ședere în România își va căuta un loc de muncă după ce va primi permisul ....a fost respinsa și ce-a de-a treia cerere de viză ...am fost din nou la imigrari și am spus că vreau să îi fac invitația la dânșii ...mai ales că mi se spusese să facă aplicație de viză scurta....dar ....domnul Dr la imigrari a spus că nu pot să fac acest lucru ...să invit soțul în România? ...că trebuie să fac la notar alt document în scopul vizitei soției și să îl trimit in Egipt la soț...da...nu înțeleg de ce ne-au indus in eroare și nu ne-au spus ce trebuie să facem....am făcut și plângere la Ministerul Afacerilor externe din București la început pentru a afla motivul respingeri vizei. ...am aflat că în baza unei legi adoptate în România pentru imigrare a fost respinsa viza. .și se sugera soțului să facă din nou altă aplicație de viză....chiar și cei de la imigrari ne-a îndemnat de două ori să facă aplicația de viză scurta ...alte documente. ..se făceau că dânșii nu știu nimic ..de la ambasadă este totul....mă întreb : de ce nu ne-a spus adevărul de la început ....să nu mai pierdem atâta timp ,bani și atâtea documente inutile.... vreau să vă întreb: dacă noi dorim sa ne stabilim in Romania atunci este necesar că soțul să vină de mai multe ori în România în scop de vizita că să i se permită să locuiască cu mine? Ce trebuie să facem ? Și viza scurta pentru ce termen trebuie ? O lună? Doua săptămâni în vacanță? ..va mulțumim pentru răspunsul anterior! Am înțeles că trebuie să fac eu invitația la imigrari și apoi daca va fi aprobată să o trimit soțului in Egipt pentru a aplica o cerere de viză scurta.

Și cele 4 refuzuri de viză nu vor avea efect negativ,adică să se țină cont de ele și la ...viitoarea cerere de viză scurta chiar daca as primi aprobarea la invitația care i-o voi face la imigrari? Sau...faptul că ambasada și cei de la imigrari știu că noi dorim sa ne stabilim in Romania sa influențeze aprobarea invitației mele la imigrari cu scop de vizita?
Cu certitudine autoritatile sunt rezervate in privinta existentei unei relatii bazate pe sentimente sincere, cel putin din partea cetateanului egiptean raportat la modalitatea si imprejurarile in care dv l-ati cunoscut, in spatiul virtual.

Exista o temere justificata a autoritatilor precum ca aceasta casatorie nu ar fi ceva serios ci doar mijlocul prin care se incearca aducerea acestuia in Romania scopul real nefiind cunoscut.

Frecventa cu care dv l-ati vizitat pentru a intretine aceasta casatorie si a demonstra cu adevarat sentimentele reciproce ar fi trebuit sa fie o dovada (vizite dese in Egipt) pentru ca autoritatile sa isi faca un punct de vedere pozitiv si a exclude situația unei căsători de conveniență astfel cum aceasta este definită de dispozițiile art. 2 lit. e și art. 63 din O.U.G. nr. 194/2002 si pentru care autoritatile au respins in mod repetat solicitarile de viza.

Faptul ca dv v-ati schimbat declaratiile date cu ocazia interviului luat de carte cei care v-au vizitat demonstreaza
inconsecvența în declararea datelor cu caracter personal in expunerea motivelor pe care se sprijina cererea de acordare a vizei.
Este posibil ca si sotul dv sa fi avut aceeasi atitudine iar declaratiile dv sa intre in contradictie.

Ar mai putea exista o intrebare legata de situatia sociala a cetateanului egiptean raportat la veniturile sale si posibilitatea de a vietui in Romania incat sa nu existe suspiciunea unei incapacitati de a se intretine.
ContSters82289, utilizator

Țin să menționez legat de situația socială a soțului meu egiptean că este posibil să nu aibă posibilitatea să se întrețină deoarece cat am locuit împreună în Cairo ,3 luni de zile nu a fost la muncă ...a spus că stă cu mine ca să nu mă lase singură ... El mi-a dat de înțeles atât pe internet când vorbeam dar. ...și cât am stat cu el că muncește ....aplica ceramica in apartamente cu un prieten. Dar. ..nu știu sigur dacă lucrează ...are un frate care lucrează în Dubai și cât am stat acolo ii trimitea mereu bani .Îl cunosc și știu acest lucru pentru că mi-a spus că fratele lui îi trimite bani și am vorbit pe internet cu el ...cat am stat acolo avea bani in bancă trimiși de fratele lui și a avut bani că să ne putem căsători și pentru întreținerea mea acolo ...dar ...se plângea adesea că și-a cheltuit banii .și nu mai are bani și îi este rușine să mai ceară de la fratele lui...Am unele îndoieli în privința lui din mai multe motive....unul ar fi acesta cu locul de muncă. ...nu știu dacă lucrează undeva. ..apoi ....nu știu unde locuiește în Cairo deoarece cu mine a locuit într-un apartament închiriat departe de prieteni și de familie.... familia lui locuiește la Asiut la 4 ore de Cairo ...sunt fermieri ..iar el locuiește în altă parte acum ....și nu știu unde locuiește. . poate ...la prieteni ...ca să nu plătească chirie ....mai este o problemă cu familia ...eu nu îi cunosc familia ... mi-a spus că o parte din familie nu este de acord cu fata din Europa pentru că nu vor că el sa plece de acolo dar. . familia principala știe și este de acord ...dar ...nu am vorbit cu ei nici măcar la telefon. ..decât cu fratele lui din Dubai ...numai el știe de căsătoria noastră....și nu înțeleg de ce s-a ascuns de prieteni,de familie ca să nu știe de mine...apoi nu știu ce școală are ,ce studii ... pentru că mi-a spus mereu că examen în fiecare an ...să termine studiile...dar ...ce studii. ..nu știu ... pentru că se duce la Asiut ..în orașul unde locuiesc părinții....deci ,am unele dubii in aceste privințe. ..nu știu dacă lucrează undeva...nu știu unde locuiește în Cairo. ..nu îi cunosc familia și presupun că familia nici nu știe de mine...și nu știu ce diploma de studii are. ..țin să menționez că între noi există diferența de vârstă și am mai fost căsătorită și poate și acest lucru a fost o problemă.....Țin să menționez că în privința faptului de a-l vizita eu in Egipt eu i-am sugerat acest lucru încă ,de vara trecută ....și fratele lui la fel a spus să mă duc eu in Egipt dar ...el nu a vrut pentru că după ce am plecat eu din Egipt a rămas fără bani ... pentru că a cheltuit o mulțime de bani atunci și a spus că nu are bani pentru mâncare ...că este scumpă ... pentru chirie că nu are casa lui ..și nu vrea să mai primească de la fratele lui....și în decembrie am vrut și în primăvara i-am spus că vreau să mă duc și acum in vara dar. .a spus că nu mai are bani și chiria este scumpă ... că acolo unde locuiește nu poate sta cu mine.... eu am tras concluzia că nu lucrează ,sta in Cairo la prieteni și nu plătește nimic și îi trimite fratele lui bani pentru a se întreține...la fermă nu îi place că este muncă și sunt multi acolo ...iar ,școală nici nu știu dacă o fi terminat-o... v-am spus aceste lucruri pentru ca sunt dezamăgită ....mi-ar fi plăcut să mă ducă acasă la familie ,să îi cunosc familia ....să mă duc la el acolo unde locuiește să putem sta împreună...Am cheltuit foarte multi bani de când m-am întors din Egipt ...cu înregistrarea căsătoriei și trimiterea documentelor ...nu a avut bani pentru viză și i-am trimis eu. ..1700 de dolari i-am trimis ...am avut de la fostul soț din partaj ...în total am cheltuit 2000 de euro de când am venit din Egipt ... poate că și din aceste motive cei de la imigrari au fost suspicioși pentru că m-au întrebat...dacă îi cunosc familia ,unde locuiește în Cairo ,unde lucrează ,dacă îi cunosc prietenii...ce studii are ... acum după respingerea vizelor și-a schimbat comportamentul față de mine ... s-a răcit ..acrarit cu telefoanele ...mesaje puține ...justifica că este trist și supărat și nu poate să vorbească cu mine.... s-a comportat foarte frumos cu mine și m-a făcut să mă îndrăgostesc de el și am făcut multe sacrificii ...practic... mi-am distrus viața ... pentru că eu am vrut să mă căsătoresc și să fim împreună ...nu sa figurez din punct de vedere legal că sunt căsătorită și eu să sunt fiu singura....ce credeți ? S-a căsătorit cu mine din interes? ..să scape de sărăcia din Egipt? Sunt confuză și nu știu ce să mai cred. .. poate că ... și-a dat seama că nu are nici o șansă să își facă un viitor cu mine și vrea ...să se îndepărteze de mine..apoi este un risc pentru mine .. pentru că dacă el nu este sincer ....eu nu vreau să am probleme din cauza lui