avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic de droguri

Buna ziua! Intrebarea mea e urmatoarea, care este adevarata lege 143/2000?
Am fost prins cu 700 grame de cannabis, sunt in fapta cu un asociat cu care aveam o firma. el are doi martori care spun ca el vindea, nu exista nici o proba directa cu mine ca vindeam, decat cea de cultivator.
Cei de la procuratura pe foile alea neau scris ceva de genu ca conform legii 143/2000 articolul 2 alineatul 1 miau scris acolo ca risc inchisoare de la 5 la 12 ani.
Intrebarea mea este care este adevarata incadrare pentru articolul 2 alin. 1 si pentru articolul 4 cel cu cultivare pentru consum propriu
Am stat 30 de zile pe arest preventiv acuma mai stau 30 de zile la domiciliu.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:16, 24 Iunie 2018
Buna ziua! Daca nu exista probe directe asupra traficului de droguri , se poate cere articolul 12 din legea 143/2000 . Tentativa de trafic de droguri , si pentru tentativa care ar fi incadrarea daca pentru trafic este 2-7 ani?
Va multumesc frumos.
Chiar si o pedeapsa de 2 sau 3 ani poate sa fie cu executare.
Regula este inchisoarea in astfel.de cazuri.
Trebuie analizat exact dosarul ca sa va poata da lamuriri un avocat.
Generic se poate orice...
Incercati sa angajati avocat in UP ca sa reusiti sa obtineti o suspendare daca se poate dar pana sa va trimita in judecata.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iunie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Deci ar trebui sa fac o intelegere cu procurorul, cat timp sunt inca in urmarirea penala? Pana sa intocmeasca acesta rechizitoriul? Sa recunosc tot ce ma acuza? Fiind in fapta cu inca o persoana e nevoie de amandoi sa facem acea intelegere de recunoastere cu conditia suspendarii pedepsei? Sau e de ajuns doar eu?
Angajati-va avocat care sa consulte dosarul si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.
Eu nu zic sa recunoasteti aiurea mai ales daca sunteti nevinovat.
Mai întâi trebuie ca avocatul sa vada care sunt probele.
Intelegea cu procurorul se poate sa nu fie acceptată si sa nu se facă...
Dacă ați recunoscut deja ar trebui facuta.
Se va stabili însă o pedeapsă mai mare.
Solicitarea trebuie facuta de avocat si bine gândită.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iunie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Pedeapsa pentru speta prezentata danaionic danaionic Daca esti prins in timp ce ridici un pachet cu 12 kg de cannabis si mai ai si cultivat 77 de plante intr.o padure cu alti 3 ce pedeapsa poti primi ? (vezi toată discuția)
Droguri Isabela30 Isabela30 Verisorul meu a fost prins cu 300 grame de cannabis si este arestat pe 30 zile ce se poate intampla? (vezi toată discuția)
Constituire grup organizat si trafic de droguri- ce se poate intampla in acest caz ? spawn29 spawn29 Buna ziua! am si eu o problema si as dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns! De o saptamana s-a dispus incepererea urmaririi penale \'\'in rem\'\' ... (vezi toată discuția)