Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am nevoie de avocat ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am nevoie de avocat ?

Buna ziua

O sa incerc sa exprim cat mai pe scurt si mai clar problema mea. E vorba de o mostenire ( un apartament) care conform legii se imparte 50-50% intre fratii defunctului si sotia supravietuitoare. Bunul a fost dobandit inainte de casatorie, iar parintii defunctului nu sunt in viata. In prima faza, fratii au refuzat succesiunea la notariat, nemultumiti de procentul de 50%. Au preferat sa mearga in instanta, insa pana la urma nu au deschis actiune, nu au mai facut nimic. Intrebarea mea e urmatoarea: Daca totusi ne intelegem pe cale amiabila in privinta procentului ( fie 50-50, 60-40, sau oricare altul), mai avem nevoie de avocat ? Inteleg ca oricum trebuie deschisa actiune, dar cum partile sunt deja intelese, se poate termina repede. In cazul de fatza, ne putem reprezenta singuri ? Nu mi-o luati in nume de rau, am mare respect pentru avocati si nu vreau sa diminuez importanta lor, insa....banii nu ne dau afara din casa si am vrea sa limitam la maxim costurile. O alta intrebare ar fi, in mod normal cat costa un avocat in cazul prezentat mai sus? Va rog, stiu ca depinde de la avocat la avocat, dar incercati totusi sa ma ajutati sa imi fac o imagine cat mai exacta a situatiei

Va multumesc mult
Buna ziua!
Daca rezolvati problema amiabil( prin buna intelegere), nu mai aveti nevoie de avocat, procedura deschiderii succesiunii facandu- se in fata notarului de stat si nu a instantei de judecata.
Cu stima !
Multumesc pentru raspuns. Am insa o neclaritate. Intelesesem (nu sunt sigur ca am inteles corect) ca acum singura cale ramasa e instanta. Succesiunea a fost deschisa la notariat, insa in ziua in care in mod normal trebuia sa se incheie, sa refuzat semnarea ei de catre una din parti. Din cate am inteles atunci, s-a incheiat atunci posibilitatea de a incheia succesiunea la notariat, urmand sa fiim obligati sa ne adresam instantei. De acea am pus intrebarea de mai sus. Sunt intr-o eroare ?

Multumesc mult

Cu deosebit respect

Alexandru Marinescu
Daca va intelegeti pe cale amiabila nu aveti nevoie decat de un notar public care sa autentifice tranzactia!B-)
alexandro a scris:

Multumesc pentru raspuns. Am insa o neclaritate. Intelesesem (nu sunt sigur ca am inteles corect) ca acum singura cale ramasa e instanta. Succesiunea a fost deschisa la notariat, insa in ziua in care in mod normal trebuia sa se incheie, sa refuzat semnarea ei de catre una din parti. Din cate am inteles atunci, s-a incheiat atunci posibilitatea de a incheia succesiunea la notariat, urmand sa fiim obligati sa ne adresam instantei. De acea am pus intrebarea de mai sus. Sunt intr-o eroare ?

Multumesc mult

Cu deosebit respect

Alexandru Marinescu

Intr-adevar, singura sansa este sa va adresati instantei. Asa cum ati spus, desi partile s-au prezentat la notariat, se pare ca una din parti nu este de acord cu procentul care ii apartine(spuneti ca nu a semnat- de ce?). Nesemnarea echivaleaza cu lipsa acordului.
MIHAI GRIGORE a scris:

Daca va intelegeti pe cale amiabila nu aveti nevoie decat de un notar public care sa autentifice tranzactia!B-)

Tranzactie care anterior a primit data certa de la un avocat, nu?
Tranzactia se poate face in orice moment in fata instantei de judecata;si pana la primul termen de judecata;poate fi redactata de parti, care stabilesc modalitatea de partajare, conform intelegerii lor;