Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare program redus gravide
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare program redus gravide

Buna ziua,
Am o intrebare in ceea ce priveste conditiile de acordare a programului redus la gravide... Am o scrisoare medicala in care, printre altele, se recomanda "evita programul de lucru prelungit" ceea ce nu am avut, am lucrat norma pe norma, si "evaluare prin medicul de medicina muncii pentru concediu de risc prenatal" ( prenatal, nu maternal). Colega de la Ru al companiei in care lucrez mi-a comunicat faptul ca nu mi se poate acorda in baza acestei scrisori, reducere de program, ci concediu maternal (ceea ce momentan, nu consider a-mi fi necesar..). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in aceasta privinta. Mentionez ca am un job ce presupune ortostatism prelungit. Multumesc!!
Reducere programului de lucru in cazul salariatei insarcinate
[ link extern ]