avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ați mai auzit să existe funcția de Administrator ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ați mai auzit să existe funcția de Administrator Delegat într-o Asociație de Proprietari, sau dacă o Asociație poate avea doi administratori - unul tehnic, unul contabil ?

Ați mai auzit să existe funcția de Administrator Delegat într-o Asociație de Proprietari, sau dacă o Asociație poate avea doi administratori - unul tehnic, unul contabil ?
La Asociația noastră orice este posibil, mai ales că unul dintre așa-zișii administratori nu avea atestat dat de Primărie, iar celălalt nu avea contract de administrator, ci de contabil, ultimul având și firmă de Administrare Imobile, spunând că l-ar fi angajat pe celălalt (avea contract cu primul, dar era plătit de noi) !? În Asociația noastră e nebunie totală, cu explicații puerile și ilegale, cu un haos contabil și juridic evident, cu o președintă care nu e(ra) membră proprietară semnatară a Acordului de Asociere al Asociației de Proprietari și astfel nu avea niciun drept de a conduce Asociația, deoarece încălca reglementările aflate în Legea 230/2007, art. 7 și art. 9 (conform legii, nu avea dreptul de a candida și de a fi aleasă într-o funcție de conducere și nici cel de a vota, dacă nu era membru proprietar în Asociația noastră).
Auziți cum se auto-numește acest individ, Administrator ... Tehnic (n-am mai auzit de funcția asta): [ link extern ]
Cel mai recent răspuns: flory_mr , utilizator 21:13, 20 Decembrie 2018
Dacă tot ați răspuns, eu vreau articolele de legi care permit această aberație !
Să-mi spuneți dacă în vechile și în noua lege a Asociațiilor scrie pe undeva că poate fi mai mult de un singur Administrator în aceeași Asociație !
Era logic să veniți cu argumente juridice, nu cu un DA superficial.
Problema e că listele nu sunt semnate de acel administrator, de fapt singurul care are Carte de Muncă cu funcția de administrator. Apropo, vreau să comentați faptul că în cazul ăsta listele sunt ilegal întocmite, așa cum spunea H.G. nr. 1588/2007, art. 32, alin. 2.
Aici nu discutăm teorii, pentru că induceți în eroare forumiștii și vizitatorii de pe avocatnet.ro !

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

Intrebarea e urmatoarea "Ați mai auzit să existe funcția de Administrator Delegat într-o Asociație de Proprietari, sau dacă o Asociație poate avea doi administratori - unul tehnic, unul contabil ?"
Raspunsul meu este: DA !

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stii cum se spune: la voi ca la nimeni - si numai in Braila...
Stimabile: la proxima AG - din trim. I 2019, aveti grija sa invitati si pe seful biroului Asociatii de proprietari din cadrul Primariei. Pentru acest lucru, cu cel putin 2 sapatamani inainte de data tinerii AG, faceti convocari la Primarie si eventual la sectia de politie de care apartineti, sa va onoreze cu prezenta. Aveti grija ca s-ar putea ca la prima convocare sa nu se intruneasca cvorumul.
Noi asa procedam si aproape de fiecare data invitatii au fost prezenti, chiar daca data tinerii AG s-a nimerit sa fie sambata sau chiar duminica (zile libere pentru functionarime...).
Succes!
Pentru A.G. din 2018 am fost prevăzător și am chemat și Poliția de Proximitate și Poliția Locală (așa îmi promisese vice-primarul, dar ...) și asta doar pentru a nu fi bruiat, să pot citi în liniște sentința definitivă pentru Nulitatea Absolută a A.G. din 30.05.2015 (urmează să vină sentințele pentru A.G. din 2017 și 2018, care nu pot avea alt verdict, având deja Practica Unitară din vechiul dosar câștigat de mine).
Dacă voi avea 3 sentințe de N.A., nici nu mai e nevoie de alte procese, pentru că A.P.71 se va dizolva de drept, deoarece toată activitatea lor e ilegală !

Adam Grecu a scris:

Stii cum se spune: la voi ca la nimeni - si numai in Braila...
Stimabile: la proxima AG - din trim. I 2019, aveti grija sa invitati si pe seful biroului Asociatii de proprietari din cadrul Primariei. Pentru acest lucru, cu cel putin 2 sapatamani inainte de data tinerii AG, faceti convocari la Primarie si eventual la sectia de politie de care apartineti, sa va onoreze cu prezenta. Aveti grija ca s-ar putea ca la prima convocare sa nu se intruneasca cvorumul.
Noi asa procedam si aproape de fiecare data invitatii au fost prezenti, chiar daca data tinerii AG s-a nimerit sa fie sambata sau chiar duminica (zile libere pentru functionarime...).
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua lege nr.196/2018 nu mai permite șefilor de asociații de proprietari să mai voteze en-gros în numele altora (zeci și sute de Împuterniciri nu mai pot fi legale) ! flory_mr flory_mr Vedeţi conținutul art.49 din Legea 196/2018, referitor la faptul că șefii Asociațiilor din România nu mai pot veni cu zeci sau sute de Împuterniciri ... (vezi toată discuția)
Prevederi legale pentru amenda pentru neprezentarea documentelor cerute de inspector Anomis L. Anomis L. Buna ziua, As avea rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns, daca exista si care este aricolul de lege care prevede ca in caz de neprezentare a documentelor ... (vezi toată discuția)