avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se poate întâmpla dacă ești prins cu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se poate întâmpla dacă ești prins cu o cantitate nesemnificativă de droguri de mare risc?

Un prieten a fost prins zilele astea de niste jandarmi cu un sfert de pastila ce se incadreaza la categoria drogurilor de mare risc.

El a fost dus la sectie ca sa dea o declaratie dar jandarmul i a cerut doar detalii legate despre cel ce i a vandut produsul si i a zis sa semneze foile, jandarmul spunandu i ca o sa scrie el declaratia ziua urmatoare.

El are acum panica sa nu ii fi scris ceva diferit jandarmul de ce a zis el pentru ca a inteles ca urmeaza sa fie sunat de un procuror sa dea din nou declaratia si daca nu e asemanatoare nu o sa fie prea bine.

Stiti cumva daca i s a deschis deja un dosar penal sau de urmarire penala? Sau asta urmeaza abia dupa ce va fi chemat de procuror? Care ar fi procedeul mai exact?

Eu din cate stiu in cel mai bun caz poate sa scape cu inchiderea dosarului in caz ca ii va deschide, si cu platirea unei amende de 700lei, mai ales avand in vedere faptul ca era o cantitate mica, pentru consum propriu, chiar daca era de risc mare.
Ultima modificare: Marți, 10 Iulie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Raluca Siman Traduceri , Traducator autorizat 22:14, 10 Iulie 2018
Poate sa încerce să continue.
Dacă va avea probleme are dreptul de a se judeca si a obține o soluție favorabilă.
Se va afla de acest dosar penal.

Sa încerce să meargă cu avocat la audiere.
Probabil ca ar vrea sa scape de tot si desi ar putea fi riscant avocatul se va putea lamuri la fața locului și il va informa despre riscuri si ce ar avea de facut in concret.
Va fi însă ceva dificil si la procuror nu o sa ii placa...daca vrea sa încerce să scape nevinovat...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa zicem ca tot va reusi sa intre acolo din moment ce inca nu a fost intocmit un dosar de urmarire penala.

Vad ca nu ati inteles, dosar penal este intocmit, nu este inceputa in acest moment urmarirea penala ”in personam”.
Chiar daca se dispune o solutie de renuntare la up, nu mai are nicio sansa sa intre la Academia de Politie.
Da, pe renunțare la UP este.complicată situatia.

Dacă vrea însă ca sa fie un polițist demn...isi p0ate asuma dreptul la aparare...

Nu prea cunosc însă cum mai e treaba cu demnitatea...
La cata corupție exista in sistemul de stat...s-ar pune rau cu șefii...ca ar fi nesupus...si nu place asa ceva...

Corupția în România este ceva tolerat de marile mase...
Adică nu prea ar fi nimic în neregulă...chiar dacă corupția e interzisă de lege...in conceptia omului de rand...

Greu...de decis...
Prietenul meu a inteles ca inca mai e posibil sa intre dar nu e foarte sigura treaba.

I a zis o cunostinta care era intr o situatie asemanatoare, chiar mai grava decat a lui: Se inscrisese la politie la subofiteri si dupa cateva saptamani, dupa inscriere i s a deschis dosarul penal dar a dat in continuare probele fara sa ii zica cineva ceva, dar am inteles ca pana la urma le a picat oricum si tot n a mai intrat. Si intre timp i s a inchis si dosarul si s a inscris sa dea din nou la subofiteri si anul acesta.



Cred ca o sa incerce in continuare cu probele la academie sa vada daca reuseste si se va inscrie si la alta facultate ca si plan de rezerva,


Va multumesc pentru raspunsuri!
Ultima modificare: Luni, 9 Iulie 2018
ContSters483221, utilizator
Eu ma refeream strict la o apărare deosebit de agresivă.

Ce poate face pe alte planuri e alta discutie...

Demnitatea presupune ceva ce 0robabil el nu poate intelege...
Este însă în regulă...ca nimeni nu este perfect dintre polițiști...oricat de perfecți s-ar da ei...

Ultima modificare: Luni, 9 Iulie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Prins cu substanțe ilegale pe o stradă din bucurești. nu am antecedente penale și nu am avut în viața mea probleme cu poliția... la ce să mă aștept? raszagal raszagal Buna ziua, am mare nevoie de informatii cu privire la situatia de mai jos. În urmă cu o saptamana, am fost luat cu asalt de niste jandarmi chiar cum am ... (vezi toată discuția)
Am fost prins cu ecstasy Bogdan1321 Bogdan1321 Buna seara! Am fost prins la un control pe strada cu o jumatate de pastila de Ecstasy care sa zicem ca contine aproximativ 0.1mg de MDMA. Am scos-o de buna ... (vezi toată discuția)
Jandarmii au gasit o tigara cu iarba la mine. untanar untanar In aceste zile au gasit la mine o tigara cu iarba jandarmii intr-un club. Este prima data cand se intampla asa ceva, Asta a fost primul meu incident cu legea. ... (vezi toată discuția)