Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mă obligă vreo lege să-mi dau acordul pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mă obligă vreo lege să-mi dau acordul pentru ieșirea din țară a minorului?

Buna ziua. Vreau sa ma lamuresc intr-o problema. Ma obliga vreo lege sa-mi dau acordul pentru o procura de iesire din tara a minorului dupa divort daca in hotararea de divort definitiva si irevocabila custodia este comuna la ambii parinti? Daca nu-mi dau acordul, fosta sotie ma poate constrange in vreun fel sa semnez procura?
Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Sau, puteti comunica fostei sotii ca ii dati acordul la data de la notarul care are cabinetul la adresa x cu conditia sa va aduca documentele de calatorie si sa se prezinte impreuna cu minorul ca acesta sa va comunice dorinta lui fara mama de fata.
Notarul va putea consemna daca mama vine cu minorul sau nu iar dumneavoastra nu puteti trimite un copil peste granita fara sa il intrebati ce parere are. Ca poate uraste sa mearga la mare cand poate sa bata mingea cu prietenii in fata blocului. Daca nu ma insel chiar in lege este mentionat faptul ca trebuie sa se tina cont de dorinta minorului in functie de gradul lui de discernamant.
Doamna nu va putea suplini un acord pe care mentionati tot timpul ca il veti da.
Ma rog, poate incerca insa va fi dificil de combatut.
Separat de acest aspect insa e vacanta copilului iar fosta sotie oricat de ordinar s-ar comporta, copilul ajunge sa plateasca pentru asta.
Va sugerez sa ii dati acordul si sa incercati sa va vedeti copilul intai solicitand sprijinul DGASPC pentru monitorizare si apoi executand silit.
Iarasi, daca va cere acordul pentru plecare in vacanta cand aveti program de vizita, puteti cere sa compenseze. Sa il lase cateva week-end-uri la rand acum iar dumneavoastra dati imediat acordul.
Daca esti barbat nu ai nici o sansa in fata unei femei (chiar daca practica si cea mai veche meserie din lume). Mai ales in UE si USA. Esti pierdut!