Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lichidarea drepturilor salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lichidarea drepturilor salariale

Dupa cum prevede Codul Muncii, in cazul in care un salariat se pensioneaza(cazul meu e pensionare pe caz de boala), cand se face lichidarea drepturilor salariale? Cartea de munca a fost inchisa de angajator, pe 16.03.2006, dar nu s-a achitat decat salariul cuvenit pe februarie. Drepturile pe martie si pentru concediul de odihna neefectuat in 2005-nu s-a efectuat nici o zi de concediu de odihna!!!!!!!!!-trebuie sa la cersim de la angajator? Dupa
ce se va rezolva probl.o sa va sp[un si cine e angajatorul!!!!!!!MERITA sa fie cunoscut!!Multumesc mult, tuturor participantilor la forum!
Corami are dreptate, iar daca ultima zi lucrata a fost 16.03.2006, atunci in mod logic data lichidarii drepturilor salariale ar trebui sa fie 31.03.2006, sau o alta zi la inceputul lunii aprile. Nu cred ca in cazul in care plata salariilor se face in doua transe (chenzina I-avans si chenzina II-lichidare), data platii avansului poate fi considerata ca data a platii lichidarii drepturilor salariale. In fond societatea mai are de achitat ceva impozite retinute din acel salariu, chiar daca acesta reprezinta remuneratia aferenta unei parti din luna.