avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Închirierea unor echipamente cu contract de comodat ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Închirierea unor echipamente cu contract de comodat este un act de evaziune fiscală, sau nu ?

Buna ziua.

Daca inchiriez anumite echipamente , printr-un contract de comodat, se npoate numi sau evaziune fiscala sau alt tip de infractiune ?

Multumesc,.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:48, 4 Octombrie 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vi s-a raspuns, nu puteti inchiria cu contract de comodat, acest contract este gratuit. Puteti sa ii spuneti cum vreti, daca solicitati chirie, este inchiriere.

Cod Civil:

Art. 2.146. - Împrumutul de folosinţă este contractul cu titlu gratuit prin care o parte, numită comodant, remite un bun mobil sau imobil celeilalte părţi, numite comodatar, pentru a se folosi de acest bun, cu obligaţia de a-l restitui după un anumit timp.

Daca inchiriati ca persoana fizica va trebui sa depuneti declaratia unica. Ordin 888/2018:

2. Declaraţia se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului fiscal şi a celor care obţin venituri din cedarea folosinţei bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendare pentru care impunerea este finală şi care nu au avut, până la acea dată, obligaţia depunerii declaraţiei unice.
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil


Ioan Petru Butariu a scris:

Vi s-a raspuns, nu puteti inchiria cu contract de comodat, acest contract este gratuit. Puteti sa ii spuneti cum vreti, daca solicitati chirie, este inchiriere.

Cod Civil:

Art. 2.146. - Împrumutul de folosinţă este contractul cu titlu gratuit prin care o parte, numită comodant, remite un bun mobil sau imobil celeilalte părţi, numite comodatar, pentru a se folosi de acest bun, cu obligaţia de a-l restitui după un anumit timp.

Daca inchiriati ca persoana fizica va trebui sa depuneti declaratia unica. Ordin 888/2018:

2. Declaraţia se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului fiscal şi a celor care obţin venituri din cedarea folosinţei bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendare pentru care impunerea este finală şi care nu au avut, până la acea dată, obligaţia depunerii declaraţiei unice.


Îmi cer scuze daca am dat o impresie nu prea buna, cum nu sunt și nu lucrez in domeniu, nu înțeleg toți termenii cum ii înțelegeți dumneavoastră.
Acum am înțeles, contract comodat ,cu titlu gratuit , presupune închirierea fara a pretinde o compensație financiară și dacă vreau să închiriez pe bani trebuie folosit un contract de închiriere și să depun declarația unica la 30 de zile, asta pentru persoanele fizice.
Dar în același timp, pot trage la răspundere comodatarul conform art 2146 din codul civil, care îl obligă să restituie bunul dat în folosință. Corect?
Mulțumesc mult pentru răbdare
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, exact. Nicio problema, puteti pune cate intrebari doriti. :)
Pot trage la răspundere comodatarul .conform art 2146 din codul civil,, care îl obligă să restituie bunul dat în folosință ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cititi 2155 si urm. c.civ.

Alte discuții în legătură

Contractul de comodat este asimilat celui de inchiriere? adela05 adela05 Este adevarat ca in Noul Cod Civil, Ctr de Comodat este asimilat Ctr de Inchiriere? Ma ajutati si cu un temei legal? Multumesc (vezi toată discuția)
Contract de comodat cu titlu gratuit Hildegarde Hildegarde Buna ziua, Unchiul meu are un contract de comodat cu un ONG adapost de caini pe un teren intravilan. Mentionez ca a decedat de curant iar eu sunt ... (vezi toată discuția)
Contract comodat pizzavenetia pizzavenetia In luna ian 2016 am deschis un nou punct de lucru in baza unui contract de comodat. Mentionez de asemenea ca, punctul de lucru se afla la parterul unei vile, ... (vezi toată discuția)