avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Închirierea unor echipamente cu contract de comodat ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Închirierea unor echipamente cu contract de comodat este un act de evaziune fiscală, sau nu ?

Buna ziua.

Daca inchiriez anumite echipamente , printr-un contract de comodat, se npoate numi sau evaziune fiscala sau alt tip de infractiune ?

Multumesc,.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:48, 4 Octombrie 2018
Apropo, daca o asociatie de proprietari inchiriaza unui SRL un spatiu comun (ex.o uscatorie) contra unei sume de bani in baza unui contract, atunci asociatiei ii revine vreo obligatie fiscala (depunere declaratii, etc)?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


lungdan a scris:

Apropo, daca o asociatie de proprietari inchiriaza unui SRL un spatiu comun (ex.o uscatorie) contra unei sume de bani in baza unui contract, atunci asociatiei ii revine vreo obligatie fiscala (depunere declaratii, etc)?

Nu.
Multumesc pentru raspuns, in calitate de presedinte de asociatie respir usurat. Ma ingrozesc cozile de la ANAF.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atentie!

Banii obtinuti din chirie de asociatia de proprietari trebuie folositi in folosul acesteia iar nu pentru plata intretinerii.
Ultima modificare: Joi, 4 Octombrie 2018
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de comodat este asimilat celui de inchiriere? adela05 adela05 Este adevarat ca in Noul Cod Civil, Ctr de Comodat este asimilat Ctr de Inchiriere? Ma ajutati si cu un temei legal? Multumesc (vezi toată discuția)
Contract de comodat cu titlu gratuit Hildegarde Hildegarde Buna ziua, Unchiul meu are un contract de comodat cu un ONG adapost de caini pe un teren intravilan. Mentionez ca a decedat de curant iar eu sunt ... (vezi toată discuția)
Contract comodat pizzavenetia pizzavenetia In luna ian 2016 am deschis un nou punct de lucru in baza unui contract de comodat. Mentionez de asemenea ca, punctul de lucru se afla la parterul unei vile, ... (vezi toată discuția)