Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Închirierea unor echipamente cu contract de comodat ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Închirierea unor echipamente cu contract de comodat este un act de evaziune fiscală, sau nu ?

Buna ziua.

Daca inchiriez anumite echipamente , printr-un contract de comodat, se npoate numi sau evaziune fiscala sau alt tip de infractiune ?

Multumesc,.
Manuela Rășină, administrator
Apropo, daca o asociatie de proprietari inchiriaza unui SRL un spatiu comun (ex.o uscatorie) contra unei sume de bani in baza unui contract, atunci asociatiei ii revine vreo obligatie fiscala (depunere declaratii, etc)?

lungdan a scris:

Apropo, daca o asociatie de proprietari inchiriaza unui SRL un spatiu comun (ex.o uscatorie) contra unei sume de bani in baza unui contract, atunci asociatiei ii revine vreo obligatie fiscala (depunere declaratii, etc)?

Nu.
Multumesc pentru raspuns, in calitate de presedinte de asociatie respir usurat. Ma ingrozesc cozile de la ANAF.
Atentie!

Banii obtinuti din chirie de asociatia de proprietari trebuie folositi in folosul acesteia iar nu pentru plata intretinerii.
Iulian MANEA, Contabil