Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul a construit o magazie din BCA pe terenul meu. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul a construit o magazie din BCA pe terenul meu. Pot s-o dărâm fără proces?

Buna ziua!
Am cumparat in urma cu 3 ani un teren la tara imprejmuit cu gard.anul acesta am scos AC pentru anexa si gard (acesta a fost construit fara AC) si am constatat ca terenul meu este decalat cu 5m la est si vest.Ca sa-mi construiesc gardul trebuie sa intru in proprietatea vecinul;ui cu acei 5 m conform actelor cadastrale .vecinul are o magazie din bca care intra trei sferturi pe terenul meu.pot sa o daram fara proces?

Manuela Rășină, administrator
Cea mai buna metoda
Primaria nu poate demola o construcție edificata pe teren proprietate privata decât tot prin hotărâre judecătorească. Poate amenda, poate solicita demolarea prin procesul verbal încheiat si doar dacă au trecut mai puțin de 3 ani de la edificarea construcției.
Demolarea propriu zisa vă fi dispusa doar de Instanta, promovarea acțiunii putând fi făcută de dvs sau de către Primarie, prin Politia Locala,, Disciplina în Construcții.
Trebuie sa știți ca procesul poate dura peste 2-3 ani, cheltuielile sunt mari, vor fi expertize de plătit, avocat, taxe de timbru, iar rezultatul poate sa nu fie cel dorit de Dvs.
Nu încercați sa demolati dvs clădirea, vecinul vă va putea face plângere penala pentru distrugere. Mai mult, nici el însuși nu o mai poate demola fără autorizație de demolare (chiar dacă nu are autorizație de construire).
Lucrurile nu sunt chiar asa simple pe cât par, din păcate.
Succes!
Mulțumesc pentru răspunsuri !
Mama mea a fost in aceeasi situatie si a daramat constructia pur si simplu, pentru ca era pe terenul ei. Daca vecinului nu-i convine, nu are decat sa va dea el in judecata (lucru care sigur nu se va intampla).
Daca il dati dumneavoastra in judecata = timp pierdut + stres + Bani. La sfarsit, recuperati doar banii dupa multa bataie de cap.
Putin probabil sa va dea el in judecata, cel mult o reclamatie. OK, si daca o sa platiti amenda ca ati daramat fara autorizatie... se compara cu varianta in care il dati dv-stra in judecata?
"Un nebun arunca o piatra in lac si zece intelepti se chinuie sa o scoata"
rudolf_6200, utilizator
Si despagubitul vecinului, ati uitat de asta. teoretic, fara proces, vecinul il poate reclama si userul sa primeasca o amenda. Sau doua, primarie si ISC.
Apoi, dupa amenda, poate face o actiune in granutiure cu cerere sa fie despagubit de vecin privind constructia ce a fost demolata, vazand ca pana acum partile nu au un PV de granituire, deci putea fi al meu sau al tau terenul asta. Cum constructia nu mai e, se aduc martori si facturi sa se dovedeasca valoarea acesteia. In plus, in lipsa de granite vizibile intre terenuri, se presupune buna-credinta, deci constructie la valoarea ei, nu a materialelor.
Daca asta nu e durere de cap, atunci ce e?

Mai bine contactati un avocat sa o luati cu dreptul la drum, faceti o notificare de punere in intarziere si incercati sa negociati. Poate nu ajungeti in instanta.