Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... verificare apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

verificare apometre

cine este raspunzator pt dif mare de metri cubi de apa rece si calda din lista la asociatie?
Unele dintre furturi se rezolva intr-adevar prin verificarea conditiilor de functionare ale apometrelor din apartamente. Asa se pot observa anomalii (evident nu toate) de alimentare a unor consumatori casnici prin bypass-area (ocolirea) masurarii, sau sigilii rupte cu suspiciune de demontare . Alte chestii mai sofisticate (blocare magnetica a contorilor) nu se pot depista. O solutie des propusa pe acest forum e achizitionarea pe toata scara (ce e alimentat dintr-un contor de bransament) a contorilor cu sisteme anti-frauda si citire radio. Asta necesita "vointa politica".
Va multumesc!!
Conform art.32 alin(1) din Legea 196/2018, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala este obligatia proprietarilor. In urma montarii contoarelor pentru apa rece si /sau calda, firma autorizata care a efectuat lucrarea intocmeste Proces verbal de demontare/montare si emite buletin de verificare metrologica periodic (model FO-ELV-25-01), in care se precizeaza perioada valabilitatii verificarii metrologice a contoarelor. La expirarea valabilitatii buletinului de verificare metrologica, proprietarul are obligatia de a efectua o noua verificare metrologica si de a prezenta copii ale documentelor. reprezentantilor legali ai asociatiei.
Nu exista aceasta obligație. Am postat deja, anterior ce scrie în norma metrologica NML 003-05. Apometrele din locuințele colective nu se mai verifica metrologic. Norma metrologica e din 2005.