Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat o căsuță (fost canton) în mijlocul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat o căsuță (fost canton) în mijlocul pădurii, dar până am perfectat actele drumul de acces a fost distrus total și căsuța parțial. Renovarea a fost foarte costisitoare, am șanse să recuperez cheltuiala?

Buna Anul trecut am gasit de vanzare o casuta fost canton in mijlocul padurii....am fost pe un drum forestier pana langa casa cu un auto de teren .Vazut ,placut ,luat a durat cam 4 luni actele pana la capat apoi am mers sa vad mai in detaliu casa .Surpriza o exploatare forestiera a distrus total drumul adica doar cu un buldozer mai era acces la casa .....urc pe jos o poteca destul de inclinata cam 20 minute si ajung ,inca o surbriza 2 arbori in casa unul prin acoperis in camera si unul in camara .Cu eforturi chiar foarte mari am dus toate materialele pe aceea coasta de munte,in spate si am renovat casuta acum ma gandesc sa chem in judecata directia silvica pentru toate neplacerile aceestea Mentionez ca vecinul meu care nu a avut grija de arbori si a distrus drumul este ocolul silvic probrietate de stat .(in cf scrie ca am dreptul de servitute pana la canton pe jos sau auto pana la 3,5 tone.renovarea a fost foarte costisitoare ....Oare ce e de facut?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua!
Situatia expusa trebuie analizata inca din momentele pre-incheierii contractului de vanzare cumparare, pentru a putea stabili conditiile culpei si ale raspunderii.
Daca daunele produse de pomi pot fi dovedite ca fiind cauzate de mana omului, se poate urmari firul lucrărilor in zona pentru a gasi vinovatul sau... responsabilul.
In ceea ce priveste situația drumului, acesta are un statut juridic aparte, nefiind supus regulilor generale de administrare.
Cazul trebuie analizat un pic mai in detaliu.
Succes!