avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura Succesiune

De curand a decedat tatal meu , iar mama vrea sa lase apartamentul pe numele meu. Alti moștenitori nu mai sunt in afara de mine . Ce se intampla la succesiune ? Voi primi 25% sau 50% ? Mama poate sa imi cedeze si partea ei sau aia se face doar la donatie ?

Exista un notar care sa aiba preturi ceva mai mici ? Mi s a cerut 1400 lei pt succesiune.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:18, 24 Noiembrie 2018
Devălmășie înseamnă că imobilul e bunul comun al sotilor, usa fără ca fiecare să aibă o cotă determinată. E al ambilor și atât.
Este o formă de proprietate caracteristică bunurilor dobândite în timpul căsătoriei.
La divorț și la moștenire, se considera ca fiecare are jumătate, pentru a simplifica procedura.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs dezbateti succesiunea după tatăl dvs., succesiune care consta in jumătatea lui de apartament.
În mod normal mamei ii revine 1/4 (din jumătate, însemnând 1/8) + jumătatea ei, în total 5/8.
Copiilor le revine 3/4, adică 3/8.
Mama renunta, dar renuntarea se refera la cota de 1/4.
Pe jumătatea ei, poate face ulterior o donație.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa parinte cu copii Teodor.Popescu Teodor.Popescu Buna ziua, Tatal meu a murit si pe urma lui a ramas un apartament care e co-proprietate cu mama mea. Mama tatalui a murit, iar tatal tatalui a divortat ... (vezi toată discuția)