Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura Succesiune

De curand a decedat tatal meu , iar mama vrea sa lase apartamentul pe numele meu. Alti moștenitori nu mai sunt in afara de mine . Ce se intampla la succesiune ? Voi primi 25% sau 50% ? Mama poate sa imi cedeze si partea ei sau aia se face doar la donatie ?

Exista un notar care sa aiba preturi ceva mai mici ? Mi s a cerut 1400 lei pt succesiune.
Devălmășie înseamnă că imobilul e bunul comun al sotilor, usa fără ca fiecare să aibă o cotă determinată. E al ambilor și atât.
Este o formă de proprietate caracteristică bunurilor dobândite în timpul căsătoriei.
La divorț și la moștenire, se considera ca fiecare are jumătate, pentru a simplifica procedura.
Dvs dezbateti succesiunea după tatăl dvs., succesiune care consta in jumătatea lui de apartament.
În mod normal mamei ii revine 1/4 (din jumătate, însemnând 1/8) + jumătatea ei, în total 5/8.
Copiilor le revine 3/4, adică 3/8.
Mama renunta, dar renuntarea se refera la cota de 1/4.
Pe jumătatea ei, poate face ulterior o donație.