Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mi-a făcut procură să îi vând apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mi-a făcut procură să îi vând apartamentul și să îmi pot cumpăra eu altul, iar acum fratele meu mă amenință că mă lasă fără casă. Este posibil așa ceva?

Buna seara! Va rog sa ma lamuriti in legatura cu o problema. Mama mea, mi-a facut procura ca sa ii vand apartamentul si sa imi pot cumpara eu unul. Am vandut-o prin procura ei, cu semnatura, la notar , am luat banii si am pus o diferenta ca sa imi cumpar un alt apartament. Acum, fratele meu ma amentinta ca a discutat el cu nu stiu cine de prin oras si ca ma lasa fara casa. Este posibil asa ceva, atata timp cat eu am facut totul legal ? Mama este in viata si asa a ales ca sa vanda casa si sa nu ii dea lui nimic, ci sa imi dea mie. Va rog sa ma ajutati si sa ma lamuriti. O seara buna, Va multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
In esenta,
- mama dvs. v-a mandatat sa vindeti un apartament proprietatea ei;
- scopul vanzarii a fost acela ca din banii obtinuti din vanzare acestui apartament, dvs. sa va cumparati un alt apartament;
- in prezent, mama va solicita restituirea acestor bani, nemairecunoscand faptul ca, v-a dat aceti bani cu titlu gratuit (donatie) si nu cu titlu oneros, ceea ce ar fi implicat obligatia de restituire din partea dvs;

Ce aveti de facut in eventualitatea unui proces, este sa dovediti ca acesti bani v-au fost dati cu titlu de donatie, fara intentia de a va solicita restituirea lor.
In ceea ce il priveste pe fratele dvs., acesta nu va poate da in judecata decat dupa decesul mamai, intrucat prin lege este indreptatit la rezerva succesorala.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Am inteles. Sper totusi sa nu se ajunga sa ma judec cu propria mea mama. Va multumesc pentru răspunsuri.
Cristina Hortensia CIUREA a scris:

In esenta,
- mama dvs. v-a mandatat sa vindeti un apartament proprietatea ei;
- scopul vanzarii a fost acela ca din banii obtinuti din vanzare acestui apartament, dvs. sa va cumparati un alt apartament;
- in prezent, mama va solicita restituirea acestor bani, nemairecunoscand faptul ca, v-a dat aceti bani cu titlu gratuit (donatie) si nu cu titlu oneros, ceea ce ar fi implicat obligatia de restituire din partea dvs;

Ce aveti de facut in eventualitatea unui proces, este sa dovediti ca acesti bani v-au fost dati cu titlu de donatie, fara intentia de a va solicita restituirea lor.
In ceea ce il priveste pe fratele dvs., acesta nu va poate da in judecata decat dupa decesul mamai, intrucat prin lege este indreptatit la rezerva succesorala.

Conform CC2011 am retinut ca donatii facute in timpul vietii catre descendenti se pot aduce la masa succesorala. Daca 1/2 copii a primit 45% , ramane sa mai primeasca doar 5% dupa deschiderea succesiunii....sper sa nu gresesc
3UGA, utilizator
Procura speciala perfectata a fost una valabila.

Prin urmare, dumneavoastra ati instrainat proprietatea avand acordul de vointa al proprietarului, manifestat intr-un act autentic.

Vanzarea-cumpararea perfectata este una legala.

Fiecare dispune de dreptul de proprietate dupa cum doreste.

Asadar, daca mama dumneavoastra a decis sa isi instraineze proprietatea, actul incheiat este unul valabil.

De asemenea, dumneavoastra ati dobandit in mod legal un imobil .(actul nu poate fi desfiintat ).

Totusi, suma de bani remisa imbraca forma unei donatii.

Donatiile pot fi desfiintate, la cererea mostenitorilor rezervatari, daca le este incalcata rezerva succesorala, in termen de 3 ani de la deces, ori de cand au luat la cunostinta de donatia incheiata.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat