Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Confidențialitatea clientului unei case de amanet: au ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Confidențialitatea clientului unei case de amanet: au dreptul angajații să divulge informații despre cei cu care au contract?

Vreau sa va întreb în legătură cu confidențialitatea clientului cu angajata de la amanet. Angajata de la amanet are dreptul sa divulge informații despre clientu care are în amanet un bun de aur? Eu știu ca doar organelor de politie are dreptu și nu prietenelor ei. În caz ca acel bun este furat.
Vreau sa aflu cât mai multe despre confidențialitatea clientului cu angajata de la amanet. Va rog frumos
Manuela Rășină, administrator
Și?
cyan, moderator
Era la fel ca celălalt da eu vreau sa știu dacă pot sa o reclam pe angajata de la amanet și unde trebuie sa ii fac reclamatie
Sesizarile pentru nerespectarea legii privind prelucrarea datelor personale se depun la ANSPDCP.
[ link extern ] /
Ideea este ca dvs ati gasit un bun pe care ar fi trebuit sa il predati politiei, nu sa il predati unui amanet pentru valorificare.
Cel mai probabil persoana care a pierdut cercelul a banuit ca cel care il va gasi va incerca sa il duca la un amanet cat mai apropiat de locul pierderii, a verificat amanetele din zona si l-a gasit.
Putea sa se duca la politie si sa reclame ca l-a gasit la amanetul X si sa inceapa politia sa faca cercetari.
Mergand pe scenariul propus de @cyan (foarte plauzibil de altfel) eu zic ca ar trebui sa mergeti sa ii multumiti angajatei de la amanet.
Nu de alta, dar daca ar fi tinut "cu dintii" de confidentialitate, la ora asta sotul dumneavoastra avea dosar penal....
Sa inteleg ca insistati ca pagubita sa fi apelat la politie (atentie MARE, nici acum nu e prea tarziu) si apoi sa va vina politia acasa, sa va invite sotul la "interviu" si sa aveti probleme mai serioase? Ati incalcat legea domnule "Dragnea". Ar trebui sa ii multumiti angajatei, nu s-o amenintati. Daca chiar depuneti plangere se va conexa cu ceea ce a facut sotul si ... poate modificati legislatia?!